رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
انجام واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر کودکان نقش بسزایی دارد

3 ارديبهشت 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: استفاده از واکسن می‌تواند به سادگی از بروز و شیوع بیماری‌های واگیر در جامعه جلوگیری کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی افزود: استفاده از واکسن می‌تواند به سادگی از بروز و شیوع بیماری‌های واگیر در جامعه جلوگیری کند.
وی اضافه کرد: از سال 1363 با هدف ایجاد مصونیت فعال در کودکان برنامه واکسیناسیون گروه سنی زیر یک‌سال آغاز شد در سال 1372 برنامه ایمن‌سازی هپاتیت در برنامه‌های ایمن‌سازی کشور انجام  و از سال 1383 پس از انجام ایمن‌سازی سراسری سرخک و سرخجه که طی آن گروه سنی5 تا 25 سال واکسینه شدند واکسن سرخک – سرخجه- اوریون- جایگزین واکسن سرخک در برنامه ایمن‌سازی کشور جای شد.
وی هدف ایمن‌سازی را حفاظت فرد و جامعه در برابر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن دانست و بیان داشت: واکسیناسیون کودکان از مؤثرترین مداخلات بهداشتی انجام شده در جهان برای ارتقای سلامت جامعه است و این موضوع مکرر مورد تأکید همه سازمان‌های بهداشتی بین‌المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت و یونیسف است.
وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون نقشی شگرف در سلامت جامعه ایفا کرده است و پس از تأمین آب آشامیدنی سالم، واکسیناسیون بیشترین تأثیر در کاهش مرگ و میر به ویژه مرگ و میر کودکان و افزایش رشد جمعیت را داشته است.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با اشاره به طب سنتی افزود: چند سالی است که با تلاش پزشکان و متخصصان عرصه طب ایرانی در دانشکده‌های طب سنتی و گروه‌های مربوطه در دانشگاه‌های بزرگ کشور، امکان دستیابی به این محتوای ارزشمند و فرصت احیای مجدد طب سنتی ایران از مسیر علمی و درست فراهم شده است ولی متأسفانه عده‌ای با سوءاستفاده از توجه روزافزون مردم به طب سنتی، سلامت مردم را به مخاطره انداخته‌اند و مهم‌تر از این با دست‌مایه قرار دادن اعتقادات مذهبی مردم تحت عنوان طب اسلامی باعث صدمه زدن به اعتقادات پاک مردم می‌شوند.
مهندس فخرایی تأکید کرد: کمتر از 100 سال از کشتارهای متعدد انواع بیماری‌های همه‌گیر در کشورها گذشته و هنوز هم کسانی هستند که این فجایع را به خاطر آورند یا افرادی که به دلیل عدم تلقیح واکسن فلج اطفال در کودکی از معلولیت رنج می‌برند.
وی با اشاره به فراموش کردن وقایعی نظیر لجاجت مردم در مقابله  با آبله‌کوبی گفت: افرادی با ترویج عقایدی که نه بر اساس طب سنتی هستند و نه ریشه اسلامی دارند باعث صدمه زدن به این دو می‌شوند و گاه ادعا می‌کنند که در بیشتر کشورهای پیشرفته واکسن استفاده نمی‌شود درحالی‌که برنامه واکسیناسیون یک برنامه داوطلبانه است که به صورت رایگان در کشورها و در اکثر کشورهای جهان توسط مراکز خدمات بهداشتی به اجرا درمی‌آید.

انتهای پیام/ ا.س- 3000

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
واکسیناسیون     بیماری.واگیر     جلوگیری.از.بیماری.واگیر     مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     حسن.فخرایی    

تاریخ بروز رسانی:   3 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >