معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
باید و نبایدهای که حجاج باید رعایت کنند

30 تير 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن اشاره به حج تمتع 98، توصیه‌هایی به زائران ارائه کرد.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان با بیان اینکه مراسم حج تمتع یکی از عظیمترین و از لحاظ زمانی طولانیترین گردهمایی‌های بین‌المللی سالانه در جهان می‌باشد اظهار داشت: هر ساله دو تا چهار میلیون نفر مراسم حج را بجا می‌آورند که یک ونیم تا دو میلیون نفر از آنان از سایر کشورها وارد عربستان می‌شوند و مسلماً شلوغی ناشی از تجمع این تعداد انسان در یک محیط نسبتاً بسته خطرات بهداشتی ویژهای را دربر دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: علاوه بر شرایط بهداشتی و اقلیمی متفاوت در کشورهای مختلف که باعث شیوع بیماری‌های گوناگون در آن‌ها میشود، همواره امکان انتقال ناقلین بیماری‌ها به همراه بار و یا وسیله نقلیه نیز وجود دارد، بنابراین در ایام حج امکان ورود بیماری‌ها و یا ناقلین جدید به عربستان و ازآنجا به سایر کشورها بیشتر میباشد.
وی تصریح کرد: بیماری‌های اصلی تهدیدکننده زائران حج تمتع عبارتند از عفونت‌های تنفسی، بیماری‌های منتقله از طریق آب و غذا و بیماری‌های منتقله به وسیله ناقلین که با توجه به خطرات بهداشتی گفته‌شده، همه زائران باید اقدامات مناسبی را جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها به سایر کشورها اجرا کنند.
دکتر خواجه‌ئیان افزود: به توصیه سازمان جهانی بهداشت تمام زائران باید درباره خطرات بهداشتی در طی ایام حج آگاهی پیدا کنند تا بهترین اقدام را برای پیشگیری از بیماری به عمل آورند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: زائران باید جهت پیشگیری از بیماری در هنگام سرفه و عطسه با دستمال کاغذی جلوی بینی و دهان خود را بگیرید و پس‌ازآن دستمال استفاده‌شده را در سطل زباله بیاندازید و همچنین دست‌های خود را مخصوصاً پس از سرفه یا عطسه با آب و صابون به مدت 20-15 ثانیه بشویند.
وی بیان کرد: زائران همچنین باید جهت پیشگیری از بیماری از وسایل بهداشت فردی به صورت شخصی استفاده کنند، حتی‌الامکان از دست زدن به چشم، دهان و بینی خود پرهیز کنید، زیرا از این طریق ویروس را به بدن خود وارد می‌کنند، چنانچه علائمی شبیه به سرماخوردگی و عفونت تنفسی دارند، از رفت‌وآمد به مکان‌های پرازدحام و شلوغ خودداری کنند.
دکتر خواجه‌ئیان با بیان اینکه افراد در صورت مشاهده علائم بیماری و کسالت مشابه سرماخوردگی و عفونت تنفسی به خصوص بعد از تماس با افرادی که اخیراً از کشورهای عربی آمده‌اند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند افزود: افراد از تماس نزدیک با افرادی که ناخوش هستند و یا تب و سرفه دارند اجتناب کرده و حداقل یک متر فاصله بگیرند، در هنگام بیماری از در آغوش گرفتن، دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند، آب دهان خود را در مکان‌های عمومی به زمین نیاندازند، تغذیه مناسب داشته یاشند و آب و مایعات کافی بنوشند، سعی کنید خواب و استراحت کافی و مناسب داشته باشند، در معرض گزش حشرات قرار نگیرند.
توصیه‌های بهداشتی به حجاج
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: توصیه می‌شود حجاج در صورت احساس کسالت، از دید و بازدید با دیگران خودداری کرده و از ماسک استفاده نمایند، در صورت داشتن علائمی شبیه به سرماخوردگی از روبوسی با دیگران، به خصوص با افراد سالخورده، زنان باردار، کودکان و افرادی که دارای یک بیماری مزمن هستند خودداری کرده و از ماسک استفاده نمایند، در صورت احساس بیماری حتماً استراحت کرده و از رفت‌وآمد به مکان‌های شلوغ خودداری نمایند.
دکتر خواجه ئیان خاطرنشان کرد: حجاج می‌بایست در صورت ابتلا به بیماری شدید تا دو هفته بعد از بازگشت به کشور، به شکلی که با فعالیت روزمره تداخل ایجاد کند، حتماً ضمن استفاده از ماسک، به مراکز منتخب و بیمارستان‌ها مراجعه کرده و پزشک خود را از سابقه مسافرت به عربستان آگاه نمایند.انتهای پیام/م.غ ۱۰۲۳

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
حجاج     معاونت.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان    

تاریخ بروز رسانی:   30 تير 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >