پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان:
شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان ۴ برابر مردان است

28 مهر 1399
پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان گفت: شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان ۴ برابر مردان است.

دکتر عادل هژبریان در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: پوکی استخوان یا استئوپروز بیماری است که در اثر تخریب بافت استخوان و کاهش توده استخوانی به وجود می‌آید و به عنوان یکی از شایع‌ترین علل شکستگی استخوان در سنین بالا مطرح است که اشخاص زیادی به خصوص خانم‌ها از آن رنج می‌برند.
وی تصریح کرد: هنگامی‌که پوکی استخوان رخ می‌دهد فضای بین این تیغه‌ها بزرگ‌تر شده و استخوان توخالی می‌شود و بدین ترتیب استخوان‌ها نازک و شکننده شده، با کوچک‌ترین ضربه و یا حتی خودبه‌خود می‌شکنند.
از هر ۳ زن و ۵ مرد بالای پنجاه سال، یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کند
دکتر هژبریان با اشاره به اینکه از هر ۳ زن و ۵ مرد بالای پنجاه سال، یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را در جهان تجربه می‌کند بیان کرد: پوکی استخوان «بیماری خاموش» نیز نامیده می‌شود، زیرا در مراحل اولیه، علامتی ندارد و همین امر تشخیص را با مشکل مواجه می‌کند، به همین دلیل افراد زمانی متوجه این مشکل می‌شوند که دچار عوارض می‌شوند.
وی همچنین گفت: اگر با کمترین ضربه به استخوان‌ها، به ویژه در نواحی کمر، لگن و مچ دست، دچار شکستگی می‌شوید به پوکی استخوان شک کنید.
پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان تصریح کرد: با افزایش سن، احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود و شیوع پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان بوده و شکستگی ناشی از آن نیز در زنان تقریباً ۴ برابر مردان است.
دکتر هژبریان تأکید کرد: زنانی که قبل از سن ۴۵ سالگی یائسه می‌شوند یا کسانی که تخمدان‌هایشان با جراحی برداشته می‌شود بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند و همچنین استخوان‌بندی ظریف و کوچک، داشتن قدکوتاه و یا لاغر بودن، فرد را مستعد پوکی استخوان می‌سازد.
وی خاطرنشان کرد: خبر خوب اینکه پوکی استخوان با اقداماتی ساده قابل‌کنترل و پیشگیری است و با کنترل وزن خود در محدوده طبیعی، تحرک و فعالیت بدنی، عدم مصرف دخانیات، مصرف کافی مواد غذایی دارای کلسیم و مصرف منظم ویتامین دی می‌توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد.
دکتر عادل هژبریان در خصوص پیشگیری از پوکی استخوان گفت: داشتن یک رژیم غذایی متعادل از ابتدای دوران کودکی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در تشکیل توده استخوانی داشته باشد، اگر ذخیره کلسیم در بدن کافی نباشد و در دوران بارداری و شیردهی زنان به‌اندازه کافی از شیر و لبنیات استفاده ننمایند در آینده احتمال ابتلا به پوکی استخوان زیاد است.
دکتر هژبریان توصیه کرد: اگر قادر به انجام انواع ورزش‌ها نیستید، حداقل سه بار در هفته به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید، چون که پیاده‌روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش‌ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

انتهای پیام/ س.غ- ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
پوکی     استخوان     دکتر.عادل.هژبریان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   28 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >