کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
قطع تنفس و کمبود اکسیژن اصلی‌ترین علت مرگ در اثر غرق‌شدگی است

24 تير 1399
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: قطع تنفس و کمبود اکسیژن اصلی‌ترین علت مرگ در اثر غرق‌شدگی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی بیان داشت: غرق‌شدگی یکی از شایع‌ترین حوادث در اماکن آبی است که در این نوع حادثه مغروق گاهی با عوارض غیرقابل برگشتی روبرو می‌شود.
وی تصریح کرد: وسعت دامنه این عوارض از احساس بی‌حالی، تکرار سرفه، تنگی نفس شدید، تنفس سریع و سطحی، تنفس غیرطبیعی و صدادار تا کاهش سطح هوشیاری، بیهوشی، قطع کامل تنفس، ضربان قلب و یا هر دو آن‌ها (تنفس، ضربان قلب) متغیر است.
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بیان داشت: شایع‌ترین عارضه در این خصوص، غرق‌شدگی با آب شیرین است که به خصوص در بین کودکان نوپا، پسران جوان و کودکان مبتلا به تشنج شیوع بیشتری می‌یابد. در بعضی موارد غرق‌شدگی در مقدار کمی آب مثلاً وان حمام اتفاق می‌افتد.
وی بیان داشت:دیدن کسی که در آب به‌طور غیرطبیعی دست‌وپا می‌زند یا سرش مدام به زیر آب می‌رود و بالا می‌آید و یا کسی که مدت زیادی صورتش در داخل آب قرار دارد، می‌تواند هشداری باشد به این معنی که با یک مورد غرق‌شدگی مواجه هستیم.
گشمردی اضافه کرد: در هنگام غرق‌شدگی ابتدا فرد به علت کمبود اکسیژن دچار استرس و هراس می‌شود و به‌طور غیرطبیعی تقلا می‌کند.
این کارشناس افزود:سه دقیقه پس از ماندن در زیر آب، کاهش هوشیاری رخ می‌دهد و پس از بازگشت 6 دقیقه آسیب‌های مغزی شروع می‌شود، چند دقیقه بعد ضربان قلب هم نامنظم و پمپاژ خون مختل می‌شود، لب‌ها و پوست رنگ‌پریده یا آبی رنگ، سرفه همراه با خلط، کاهش هوشیاری، قطع تنفس و یا دشواری تنفس و ضربان قلب نامنظم برای کسی که حتی در کنار ساحل و خارج از آب قرار دارد هم می‌تواند علامت غرق‌شدگی باشد،
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: بسته به سن و جنس، وضعیت جسمانی، دمای آب و مدت قرار داشتن در زیر آب شدت علائم برای افراد گوناگون متفاوت است.
انتهای پیام/ ا.س-3000
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
غرق.شدگی     کارشناس.بیماری.غیرواگیر     مرکز.بهداشت.شهرستان.بوشهر     فرزانه.گشمردی    

تاریخ بروز رسانی:   24 تير 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >