کارگاه آموزشی گزش مار و عقرب ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت دشتستان برگزار شد

14 امرداد 1396
در راستای کنترل و درمان به‌موقع گزش‌های جانوران زهردار، شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی گزش ویژه پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت کرد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در این خصوص گفت: بررسی گزارش‌ها نشان می‌دهد که عوامل مختلفی از قبیل نداشتن آگاهی و آموزش کافی در برخورد با آسیب‌زدگان و درعین‌حال ناقص بودن اطلاعات درباره خصوصیات زیستی و محدوده انتشار و پراکندگی جغرافیایی جانوران زهردار مثل مار و عقرب این مشکل را در کشور به‌صورت مسئله پیچیده‌ای درآورده است.
دکتر حسین دارابی افزود: درحالی‌که باکمی توجه و صرف هزینه آموزش و پیشگیری، که در مقایسه با هزینه‌های درمانی، رفت‌وآمد بیماران و تهیه سرم ضد زهر بسیار ناچیز است، می‌توان این مشکل را به میزان محسوسی کاهش داد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در سه‌ماهه امسال نسبت به موارد مشابه سال گذشته، میزان گزارش دهی و ثبت گزش‌ها در مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان دشتستان افزایش‌یافته است که علت آن حساسیت و بالا رفتن آگاهی مردم نسبت به گزش‌ها می‌تواند باشد و عواملی مانند، برگزاری کلاس‌های آموزش گروهی در مدارس و مراکز تجمعی و همچنین تهیه بروشور در زمینه گزش جانوران زهردار از عوامل اصلی مراجعات بلافاصله مردم پس از گزش‌ها مؤثر بوده است.
متخصص طب اورژانس بیمارستان شهید گنجی برازجان نیز در این کارگاه آموزشی کلیاتی در خصوص مار و عقرب بیان کرد و گفت: در دنیا حدود 200 نوع عقرب وجود دارد که فقط 20 نوع آن سمی می‌باشد.
خانم دکتر جنتی افزود: سالانه 50 هزار موارد گزش با جانوران سمی در کشور گزارش می‌شود که بیشترین آن گزش با مار و عقرب می‌باشد و ایران رتبه سوم جهان در خصوص گزش جانوران سمی را دارد و 90 درصد از گزش‌ها در فصل تابستان اتفاق می‌افتد.
وی گفت: کودکان و افرادی که بیماری‌های قلبی عروقی دارند از گروه‌های در معرض خطر با گزش جانوران سمی هستند و مراقبت از این گروه‌ها توسط پزشکان در الویت قرار دارد.
متخصص طب اورژانس تصریح کرد: عوامل متعددی در بروز مسمومیت در افراد بیمار مؤثر است و می‌تواند شدت گزش، گونه، اندازه، میزان دفعات گزش و میزان و مقدار زهر، شرایط میزبان، زمان گزش که شب باشد یا روز، محل نیش نسبت به سر و گردن و همچنین زمان طول کشیده تا رساندن بیمار به بیمارستان اشاره کرد.
وی در خصوص درمان گزش‌ها گفت: اغلب گزش‌ها جزیی بوده و با اقداماتی از قبیل دادن ضد درد،، مراقبت از محل زخم و بی‌حرکتی اندام، گذاشتن کیسه یخ، پروفیلاکسی کزاز و تحت نظر گرفتن بیمار به دلیل امکان پیشرفت درمان می‌شوند.
دکتر جنتی خاطرنشان کرد: با رعایت نکات ایمنی مانند احتیاط در پوشیدن لباس و کفش، استفاده از تخت‌های بلند و پایه‌دار گذاشتن گونی خیس باعث جمع شدن عقرب‌ها در زیر آن می‌شود، خودداری از فروبردن دست در لانه پرندگان، احتیاط در استفاده از سموم در روز در مسیر یا لانه عقربه می‌توانیم تا گزش جانوران زهردار و سمی را کنترل و کاهش دهیم و این امر مهم با آگاهی دادن و آموزش مردم امکان‌پذیر می‌باشد.
انتهای پیام/ س.غ 3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کارگاه.گزش     مرکز.جامه.سلامت     متخصص.طب.اورژانس     دکتر.حسین.دارابی     دکتر.جنتی     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   14 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >