قلیان‌ها را گلدان کنیم

12 خرداد 1395
"قلیان‌ها را گلدان کنیم" عنوان همایشی است که به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات با شعار قلیان سمی برای سلامت خانواده در پارک بدون دخانیات بوشهر برگزار شد.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در این همایش گفت: همایش قلیان‌ها را گلدان کنیم در پارک بدون دخانیات شهر بوشهر برگزار شد و تلاش می‌شود تعداد این پارک‌ها در سایر شهرهای شهرستان بوشهر ازجمله عالی شهر، چغادک و خارک افزایش یابد.
مهندس حمید حبیبی نیا افزود: هرسال چهارم تا دهم خرداد برای یادآوری عوارض ناشی از مصرف دخانیات و ایجاد عزم جدی برای مقابله با این مواد به‌عنوان هفته بدون دخانیات معرفی‌شده است.
وی تصریح کرد: در جهان مصرف دخانیات بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ‌ومیر شناخته‌شده است و سالانه شش میلیون نفر در جهان در اثر مصرف دخانیات از بین می‌روند.
مهندس حبیبی نیا افزود: در استان بوشهر نیز بیماری‌های قلبی و عروقی به‌عنوان اولین عامل مرگ‌ومیر شناخته‌شده است که یکی از علت‌های آن مصرف دخانیات به‌ویژه قلیان است.
وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته به‌صورت ضربتی در خصوص مبارزه با مصرف قلیان‌های میوه‌ای در سطح شهر وارد شدیم و موفقیت‌هایی نیز کسب شد اما این کار تداوم نداشت.
مهندس حبیبی نیا گفت: امسال با عزم جدی و ملی در بحث مبارزه با مصرف قلیان در اماکن عمومی ورود کردیم و هرکسی گزارشی در خصوص مصرف قلیان میوه‌ای در قهوه‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها به‌جز آنانی که مجوز دارند ارایه کند برخورد می‌کنیم.
یک روان‌شناس مرکز کاهش طلاق و کلینیک تخصصی روان پویان بوشهر نیز در این همایش گفت: بسیاری از مراجع به این مرکز دلیل درخواست طلاق خود را در سوءمصرف مواد مخدر می‌دانند.
پروین یزدان‌پرست تصریح کرد: خیلی از آن‌ها ادعا می‌کنند که قبل از ازدواج نمی‌دانستیم که همسرمان دچار اعتیاد است و خیلی‌ها نیز می‌گویند که باوجود قول همسر برای ترک ولی بعد از گذشت سال‌ها موفق به این کار نشده‌اند.
وی بابیان اینکه جدایی به دلیل دخانیات و اعتیاد داستان تلخی است که برخی خانواده‌ها را گرفتار کرده است اظهار کرد: هرچند همه انسان‌ها آزادند و حق انتخاب دارند ولی در خصوص ضررهای اعتیاد و دخانیات باید مطالعه کاملی داشته باشند.
یزدان‌پرست گفت: مساله اعتیاد مساله ساده‌ای نیست و دختران و پسران در این خصوص باید باصداقت باهم صحبت کنند.
وی یادآور شد: برخی‌ها ادعا می‌کنند با دود قلیان و سایر مواد مخدر به آرامش می‌رسیم، این ادعا تلقینی است که برخی‌ها به خود می‌کنند و باعث از بین بردن کانون خانواده می‌شوند.
یزدان‌پرست اظهار کرد: این ماده بیرونی نمی‌تواند فرد را به آرامش برساند و این تنها یک تلقین است که فرد می‌تواند با مشاوره و آموزش راه‌های کنترل خشم به آرامش برسد.
وی بابیان اینکه اعتیاد یک بیماری است افزود: بسیاری از افراد در معرض استفاده از دخانیات بعد از ترک لغزش می‌کنند و این افراد نیاز به حمایت روانی و عاطفی، امید و انگیزه دارند و نباید دچار سرزنش شوند.
یزدان‌پرست افزود: برخی از نوجوانان نیز امروز با ژست و غرور خاصی سیگار در دست دارند و احساس بزرگ‌منشی و ارزشمند بودن رادارند و این بیانگر این است که این گروه در خانواده دچار اعتمادبه‌نفس پایین، خلأهای عاطفی و روانی و بحران هویت هستند و احساس ارزشمندی به آن‌ها القا نشده است که می‌خواهند با در دست گرفتن سیگار ابراز وجود کنند.
این روان‌شناس گفت: والدین نباید دوران کودکی را دست‌کم بگیرند بلکه در این شرایط تجدیدنظر در روش‌های فرزند پروری ضروری است.
یزدان‌پرست افزود: برای حفظ فرزندان خود باید ارزشمند بودن، عزیز و مهم بودن را به فرزندانمان القا کنیم تا برای جلب‌توجه و بزرگ نشان دان خود به دنبال دود سیگار نروند.
وی با تأکید بر اینکه والدین الگویی علمی و عملی برای بچه‌ها هستند گفت: انتظار داریم روزی برسد که ثروت این دنیا صرف پیشگیری، خلاقیت و روش‌های فرزند پروری شود.
یزدان‌پرست خطاب به افرادی که دچار دود در بخش‌های مختلف هستند گفت: ناامید نباشید و با مراجعه به گروه‌های ان ای و تحت درمان قرار گرفتن می‌توان با توانمندی دود را کنار گذاشت و به فردی سالم و مفید برای خود و جامعه تبدیل شد.
این مراسم به مناسبت هفته بدون دخانیات (4-10 خردادماه) با حضور سرپرست مرکز بهداشت شهرستان، مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری، رییس اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی، کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه، کارشناس اداره بهزیستی و تعدادی از شهروندان در پارک ساحلی مروارید (پارک بدون دخانیات) برگزار شد.
گفتنی است این مراسم جشن، همراه با برپایی ایستگاه سلامت و نقاشی بود.

انتهای پیام/ ا.ب 3000


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش     قلیان     پارک.مروارید     مهندس.حمید.حبیبی‌نیا     پروین.یزدان‌پرست        

تاریخ بروز رسانی:   12 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >