بیماری آسم و راه‌های پیشگیری از آن

18 آذر 1396
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: آسم بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر ریه است که در افراد مستعد ازنظر ارثی بیشتر دیده می‌شود.

هادی جوانبخت افزود: آسم بیانگر بیماری است که در آن علایم مکرر سرفه، تنگی نفس همراه با خس‌خس سینه و احساس خفقان وجود دارد.
وی تصریح کرد: آسم بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر ریه است که در افراد مستعد ازنظر ارثی به دنبال واکنش راه‌های هوایی به عوامل محرک و حساسیت‌زا پوشش داخلی راه‌های هوایی متورم و ملتهب می‌گردد، ترشحات مخاطی راه‌های هوایی زیاد می‌شود و عضلات دیواره راه‌های هوایی منقبض می‌گردد.
وی ادامه داد: مجموع وقایع فوق موجب انسداد راه‌های هوایی شده و درنتیجه هوای کمتری از آن‌ها عبور می‌کند و با سخت‌تر شدن علل تنفس، علایم آسم به‌صورت سرفه، خس‌خس سینه و تنگی نفس بروز می‌کند.
این کارشناس به علایم بیماری آسم اشاره کرد و گفت: بدتر شدن پیش‌رونده سرفه، خس‌خس، تنگی نفس و احساس فشردگی قفسه سینه، هرگونه سختی در نفس کشیدن در حین راه رفتن و صحبت کردن، نیاز به استفاده از داروهای تسکین‌دهنده (سالبوتامول) در روز یا شب یعنی بیش‌تر از 2 بار استفاده از افشانه سالبوتامول در هفته، در افرادی که زمینه حساسیت دارند احتمال بروز علایم آسم بیشتر است و همچنین سرفه طولانی (بیش از 4 هفته) به‌عنوان زنگ خطر بیماری قلمداد می‌شود اما تأیید تشخیص بیماری به عهده پزشک است.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه بیان کرد: تنگی نفس شدید، خس‌خس سینه پیش‌رونده، استفاده از عضلات فرعی تنفس به‌صورت داخل کشیده شدن پوست قفسه سینه و عضلات بین دنده‌ای، ناتوانی در بیان حتی یک جمله، افت سطح هوشیاری و ایجاد خواب‌آلودگی، کبودی لب‌ها و انتهای انگشتان دست‌وپا از مهم‌ترین علایم حمله آسم شدید است.
جوانبخت گفت: اهداف درمان موفق بیماری آسم به این صورت است که علایم بیماری در روز یا شب کاملاً از بین برود یا حداقل باشد، حمله و تشدید علایم نداشته یا حداقل باشد، نیاز به داروهای تسکین‌بخش درمان آسم وجود نداشته یا حداقل باشد، خواب راحت داشته باشد و سایر فعالیت‌های طبیعی زندگی را بدون بروز علایم انجام دهد، عوارض سوء مربوط به درمان حداقلی باشد.


انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
بیماری.آسم     هادی.جوانبخت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   18 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >