در هنگام سوختگی از دویدن پرهیز شود

24 اسفند 1394
متخصص بیماری های عفونی بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه گفت:در هنگام سوختگی باید از دویدن پرهیز کرد زیرا با رسیدن میزان بیشتر اکسیژن، آتش شعله ور تر شده و آسیب جدی تری به بدن فرد وارد می‌شود.

دکتر عبدالعظیم ویسی زاده افزود: پوست اولین لایه محافظتی بدن است که بدن را از سرما، گرما و ورود میکروب‌ها حفظ کرده و باید به خوبی از آن نگهداری شود.
وی تصریح کرد: زمانی که پوست با درجه حرارت بالا مواجه شود لایه محافظتی بدن آسیب می‌بیند که این عمل راه را برای ورود میکروب ها به بدن باز، و فرد را در معرض عفونت ها قرار می‌دهد.
دکتر ویسی زاده با اشاره به اینکه دو عامل درجه حرارت و مدت زمان موجهه با آن در ایجاد سوختگی بسیار موثر است گفت: خوابیدن بر روی زمین و غلط زدن، پیچاندن پتو دور بیمار و ریختن خاک بر روی وی از راه‌های پیشگیری از تشدید سوختگی به شمار می‌رود.
بیش از 60 درصد سوختگی ها با آب جوش اتفاق می‌افتد
متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه گفت: بیش از 60 درصد سوختگی ها با آب جوش اتفاق افتاده که در اصطلاح عامیانه به آن سوختگی تر گفته می‌شود و شامل سوختگی با آب جوش، چای، نوشیدنی های داغ و سوختگی با بخار است.
دکتر ویسی زاده افزود: 20 درصد از انواع سوختگی‌ها مربوط به سوختگی با شعله، بنزین، نفت و جسم داغ است که در اصطلاح به آنان سوختگی‌های خشک گفته می‌شود و عواقب خطرناک‌تری دارد.
وی تصریح کرد: اولین و مهمترین اقدام عمومی و مشترک در تمامی سوختگی‌ها دور کردن فرد حادثه دیده از محیط است.
دکتر ویسی زاده بیان کرد: باز کردن راههای هوایی مصدوم، بیرون آوردن لباس های فرد، شستشوی محل سوختگی با آب 8 درجه و پانسمان سرد از دیگر اقدامات مهمی است که باید قبل از رساندن فرد به درمانگاه برای او انجام شود.
از خمیر دندان و یخ برای محل سوختگی استفاده نشود
متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه گفت: افراد باید از خمیر دندان، یخ و داروهای محلی برای درمان سوختگی خودداری کنند زیرا این کار باعث تشدید سوختگی می‌شود.
دکتر ویسی زاده افزود: گاهی در مراسم چهارشنبه سوری، افراد دست به کارهایی می‌زنند که منجر به سوختگی‌های متعدد و آسیب های جبران ناپذیر شده، از این رو توصیه می‌شود افراد از اتفاقاتی که در گذشته رخ داده درس گرفته وسال جدید را بدون حادثه و بلایا شروع کنند و اجازه ندهند شیرینی عید به کام خود و خانواده‌هایشان تلخ شود.
انتهای پیام/ م.ف1026
telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
سوختگی     متخصص.بیماری‌های.عفونی     دکتر.ویسی‌زاده     بیمارستان.سوختگی     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   24 اسفند 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >