افزایش سن ازدواج یکی از دلایل کاهش باروری می‌باشد

3 آذر 1395
کارشناس واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته افزایش سن ازدواج یکی از دلایل کاهش باروری و رشد جمعیت در ایران می‌باشد.

کبری دانیال پور بابیان اینکه بر اساس اطلاعات و منابع متفاوت، بيش از یازده ميليون نفر از دختران و پسران در آستانه ازدواج در كشور وجود دارند، افزود: میانگین سن ازدواج پسران از 24 سالگی و دختران از 18 سالگی در سال 75 به ترتیب به 26 و 22 سالگی در سال 80 رسیده است، درحالی‌که بر اساس آمار دیگری، میانگین سن ازدواج در پسران 33 و در دختران 28 سال می‌باشد.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات به‌عمل‌آمده یکی از دلایل کاهش باروری و رشد جمعیت در ایران افزایش سن ازدواج می‌باشد که بخش قابل‌توجهی از آنان در حال پشت سر گذاردن سنین مناسب ازدواج و باروري هستند، از طرفی بر اساس آمارهای موجود روند ازدواج از سال 85 تا 92 کاهش و آمار طلاق از سال 85 تا 92 روند افزایشی داشته است.
این کارشناس مسائل خانواده بیان کرد: تحوّل در الگوهاي رفتاري در دهه‌های اخير، تحوّل جدی در الگوهاي رفتاري خانواده‌ها به وجود آورده است که همین تغییرات باعث تغيير در الگوي مصرف، نوع پوشاك، مسكن، سطح انتظارات خانواده‌ها و توجه به آراسته بودن ظاهري شده و موجب گرديده كه مفهوم زندگي به‌طورکلی دگرگون شود.
وی تصریح کرد: امروزه «رفاه» از مهم‌ترین مسائلي است كه خانواده‌ها توجه بيشتري بدان دارند، درحالی‌که در 4، 5 دهه قبل مفهوم «رفاه» كمتر جايي در زندگي افراد داشت.
کبری دانیال پور گفت: ادامه تحصيلات و تحول موقعيت زنان نیز یکی از عواملي است كه موجب افزايش سن ازدواج شده است و همین امر موجب شده که امروزه تلقّي و برداشت جوانان اين باشد كه ازدواج فرصت ادامه تحصيل را از ما سلب می‌نماید و به دنبال این تفکر و تحول موقعيت اجتماعي زنان و گرايش آن‌ها به تحصيلات عالي موجب شده كه سن ازدواج افزايش پيدا كند.
وی در ادامه افزود: اعتقاد به داشتن زندگي آزاد یکی دیگر از مسائلی است که باعث افزایش سن ازدواج در جوانان گردیده و به همین دلیل برخي بر اين باورند كه ازدواج باعث ايجاد محدوديت در بسياري از خواسته‌ها و نيازهاي آنان می‌شود، ازاین‌رو ترجيح می‌دهند به شكل مجرد و آزاد زندگي كنند و اين گرايش نه‌تنها در بين پسران وجود دارد، بلكه برخي از دختران نيز ازدواج را نوعي محدوديت و موجب سلب آزادی‌های فردي خود می‌دانند.
این کارشناس با اشاره به موضوع فراهم بودن زمينه ارضاي نامشروع در بین برخی جوانان بیان داشت: به نظر می‌رسد بين افزايش سن ازدواج و انحرافات اخلاقي رابطه‌ای دوسویه برقرار باشد، برخي پژوهش‌ها نشان می‌دهند روابط آزاد بين دختر و پسر و امكان تأمین و ارضاي جنسي، نياز به ازدواج را در جوانان کم‌رنگ كرده است.
وی یکی دیگر از موانع پیش روی ازدواج جوانان را وسواس بیش‌ازحد در انتخاب همسر دانست و ادامه داد: يكي ديگر از عوامل افزايش سن ازدواج، احتياط بيش از حدّ و وسواس گونه دختر و پسر (يا خانواده آن‌ها) در مورد همسر آينده می‌باشد، افرادي كه بيش از حدّ در اين زمينه وسواس به خرج می‌دهند نمی‌توانند در مورد ازدواج و انتخاب همسر آينده خود تصميم بگيرند.
وی در توصیه به خانواده‌ها و جوانان گفت: نقش خانواده در بهینه‌سازی سن ازدواج و پيشگيري از انحرافات اخلاقي جوانان، نقش مهم و اساسي را ایفا می‌کند، والدين می‌توانند با اقدام به‌موقع براي ازدواج فرزندانشان و دست برداشتن از سختگیری‌های بی‌مورد، رسومات و سنّت‌های غلط و انتظارات و توقعات نابجا از فرزندان، زمينه ازدواج به‌موقع آن‌ها را فراهم نموده و به مسئوليت ديني و اخلاقي خود، عمل كنند.

انتهای پیام / م.ن 3080

 

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
باروری     کارشناس.بهداشت.خانواده     فرهنگ.سلامت     کبری.دانیال     پور     شبکه.بهداشت.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   3 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >