"پوسیدگی" شایع‌ترین بیماری دندان‌ها

24 آذر 1395
جراح و دندان‌پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری جهان است، خانواده‌ها این مهم را مدنظر قرار دهند.

دکتر عبدالحمید گرگین پور افزود: پوسیدگی دندان شایع‌ترین  بیماری جهان است، بنابراین باید در درجه اول برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، پیشگیری و در مرحله بعد آن را ترمیم کرد.
رژیم غذایی نامناسب مهم‌ترین عامل پوسیدگی دندان است
وی تصریح کرد: رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیش‌ازحد کربوهیدرات و سوکروز اصلی‌ترین عامل پوسیدگی دندان به شمار می‌رود بنابراین استفاده صحیح از این مواد باعث کاهش چشمگیر این بیماری می‌شود.
جراح و دندان‌پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار کرد: مردم بایستی به رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از مسواک و نخ دندان تشویق شوند.
وی بیان کرد: ارتقا شاخص‌های سلامت دهان و دندان فقط منحصراً از طریق گسترش خودمراقبتی و پیشگیری میسر است.
دکتر گرگین پور بابیان اینکه فیشور سیلانت یکی از راه‌های مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان است، تصریح کرد: استفاده از شیار پوش‌های دندانی عمدتاً برای دندان‌های دائمی بین سنین 6 تا 14 سال به‌ویژه اولین و دومین آسیای بزرگ دو فک و در صورت لزوم دندان‌های E و D کودکان زیر شش سال به‌منظور جلوگیری از پوسیدگی شامل تمیز کردن دندان‌ها با برس و استفاده از شیار پوش‌های مخصوص در پر کردن شیارهای دندانی (کودکان زیر 6 سال فقط یک‌بار و کودکان 6 تا 14 سال هر سه سال یک‌بار در صورت لزوم) انجام می‌شود.
وی با اشاره به این موضوع که فیشورسیلانت دندان‌ها دارای شرایط ویژه است ادامه داد: دندان تحت این درمان باید فاقد پوسیدگی داشته باشند و همچنین دندان موردنظر باید کمتر از چهار سال از رویشش گذشته باشد.
جراح و دندان‌پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه خاطرنشان کرد: استفاده از وارنیش فلوراید یکی از راه‌های نوین تقویت دندان‌ها با استفاده از فلوراید است که در این روش سطح دندان‌ها با موادی به همین نام پوشانده می‌شود و هرسال دو بار این روش برای کمک به مقاومت دندان‌های دائمی در کودکان 6 تا 14 سال قابل انجام است.
انتهای پیام / م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
پوسیدگی.دندان     فرهنگ.سلامت     دکتر.عبدالحمید.گرگین‌پور     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   24 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >