بیماری گلومرولونفریت کلیوی و راه‌های پیشگیری از آن

24 آذر 1395
پزشک متخصص داخلی بیمارستان توحید جم گفت: گلومرولونفریت نوعی بیماری کلیوی و معمولاً هردو کلیه باهم است که مشخصه آن التهاب گلومرولها، یا رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها می‌باشد.

دکتر عبدالحامد کیان افزود: این حالت ممکن است همراه یا بدون وجود خون و پروتئین در ادرار بوده و یا به‌عنوان یک سندرم نفروتیک، نارسایی حاد یا مزمن کلیوی عارض شود.
وی بابیان اینکه تشخیص الگوی گلومرونفریت مهم است، زیرا نتایج و درمان در انواع مختلف دارای تفاوت خواهد بود تصریح کرد: علل اولیه آنهایی هستند که به خود کلیه مربوط هستند، درحالی‌که علل ثانویه با برخی عفونت‌ها مانند باکتریایی، ویروسی یا انگلی پاتوژن، مواد مخدر، اختلالات سیستمیک یا دیابت در ارتباط است.
دکتر عبدالحامد کیان افزود: گلومرولونفریت‌ حاد به‌ دنبال‌ یک‌ عفونت‌ استرپتوککی‌ رخ‌ می‌دهد و شایع‌ترین‌ مکان‌های‌ عفونت‌ عبارتند از گلو و پوست‌ و علایم‌ کلیوی‌ معمولاً ۳-۲ هفته‌ بعد از عفونت‌ استرپتوککی‌ رخ‌ می‌دهند.
وی اضافه کرد: گلومرولونفریت‌ مزمن‌ نادر است‌ و امکان‌ دارد دلایلی‌ غیر از گلومرولونفریت‌ حاد داشته‌ باشد و سایر علل‌ شناخته‌شده‌ عبارتند از لوپوس‌، عفونت‌های‌ ویروسی‌، آندوکاردیت‌ باکتریایی و گاهی‌ علت‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌.
دکتر عبدالحامد کیان اظهار داشت: گلومرلونفریت‌ خفیف‌ هیچ‌ علامتی‌ ایجاد نمی‌کند و تشخیص‌ آن‌ تنها با آزمایش‌ ادرار میسر می‌شود و ادرار تیره‌ یا کمی‌ قرمز، احساس‌ کسالت‌، خواب‌آلودگی‌، تهوع‌ یا استفراغ‌، سردرد، گاهی‌ تب‌، بی‌اشتهایی‌، کاهش‌ ادرار، تنگی‌ نفس‌، بالا رفتن‌ فشارخون، وجود پروتئین‌ در ادرار، اختلال‌ بینایی‌ (به‌ علت‌ بالا بودن‌ فشارخون)، جمع شدن‌ مایع‌ در بدن‌ و خصوصاً پف‌ کردن‌ چشم‌ها و ورم‌ مچ‌ پا از علایم گلومرولونفریت‌ شدید است.
این پزشک متخصص داخلی تأکید کرد: برای پیشگیری از آسیب به کلیه‌ها، با هر روشی که امکان‌پذیر باشد باید فشارخون را کنترل کرد و پرفشاری مزمن خون یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه در مردان و زنان است.
وی بابیان اینکه مصرف سیگار علاوه بر خطرهای دیگری که برای سلامت دارد، خطر نارسایی کلیه را هم افزایش می‌دهد، اضافه کرد: با ترک سیگار، فشارخون هم کاهش خواهد یافت و این مسئله خود عامل مهم دیگری در کاهش خطر نارسایی کلیه است. دکتر عبدالحامد کیان بیان کرد: پرهیز از مصرف بی‌رویه داروها و نوشیدن آب به‌اندازه کافی، از عوامل دیگر مؤثر در کاهش آسیب به کلیه‌ها هستند.
دکتر کیان افزود: متأسفانه رعایت نکردن اصول تغذیه مناسب و عدم کنترل قند، فشارخون، توجه نکردن به علایم تغییر تعداد دفعات ادرار یا حجم ادرار به‌مرورزمان می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود.
وی تصریح کرد: نارسایی کلیه، مرحله نهایی بیماری کلیوی است و هنگامی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها دیگر قادر به انجام کاری که به عهده‌شان است، نیستند و این اتفاق موقعی می‌افتد که ۸۵ تا ۹۰ درصد بافت هر دو کلیه از بین رفته باشد و در چنین وضعیتی باید دیالیز انجام شود.
این متخصص گفت: عملیات دیالیز جایگزینی برای بسیاری از وظایف و مسئولیت‌های طبیعی کلیه است و این روش درمانی به فرد امکان می‌دهد بااینکه کلیه‌هایش به‌خوبی کار نمی‌کند، بتواند به حیات خود ادامه دهد.
وی عنوان داشت: یادمان باشد که دیالیز باعث بهبود بیماری کلیوی نمی‌شود و فقط جایگزینی برای کلیه ازدست‌رفته است.
 انتهای پیام / ا.پ 3020

 

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
بیماری.گلومرولونفریت     فرهنگ.سلامت     متخصص.داخلی     دکتر.عبد‌المحمد.کیان     بیمارستان.توحید.جم    

تاریخ بروز رسانی:   24 آذر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >