با انتخاب کوله‌پشتی مناسب از بیماری‌های اسکلتی عضلانی کودکان خود پیشگیری کنید

5 دی 1395
کارشناس مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: انتخاب یک کوله‌پشتی مناسب که موجب شود بار حمل شده توسط دانش‌آموز به‌صورت متقارن نگهداری شود، می‌تواند از بیماری‌های اسکلتی عضلانی کودکان پیشگیری کند.

مهندس مجید یزدانی افزود: دانش آموزان خصوصاً پایه ابتدایی به دلیل رشد سریع جثه و شکل‌گیری سیستم اسکلتی- عضلانی، در معرض پیامدهای منفی ناشی از حمل دستی وسایل مورد نیاز مدرسه خود در طول سال تحصیلی هستند.
وی تصریح کرد: کوله‌پشتی نامناسب که شرایط ارگونومیکی (تطبیق شرایط کار و محیط کار با انسان) لازم را ندارد در ایجاد اختلالات اسکلتی- عضلانی (MsDs) می‌تواند نقش به سزایی ایفا کند.
کارشناس مسئول واحد بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه عنوان کرد: تا حد ممکن، حداقل بار در کوله‌پشتی مدرسه حمل شود زیرا وقتی کوله‌پشتی سنگین باشد کودک بیش‌ازحد پشت را قوس‌دار  و یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن آن را تحمل کند که همین امر باعث بروز عوارضی مانند انحنا غیرطبیعی ستون فقرات، ابتلا به دردهای جسمی و ناهنجاری‌های قامتی می‌شود.
مهندس مجید یزدانی بابیان اینکه اندازه کوله‌پشتی باید مناسب با سن و جثه دانش‌آموز باشد، خاطرنشان کرد: باید پهنای کوله با عرض تنه کودک همخوان باشد و همچنین کوله باید حتماً پدهایی در ناحیه شانه، پشت و سینه داشته باشد، زیرا شانه‌ها محل عبور عروق خون و رشته‌های عصبی مهم می‌باشند.
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: پهنای نوار کوله‌پشتی که روی شانه قرار می‌گیرد باید متعادل و 5cm باشد و همچنین بهتر است کوله‌پشتی داری یک‌لایه زیرین پشتی در داخل باشد تا شانه‌ها و کمر را از فشار زیاد محافظت کند.
مهندس یزدانی در توصیه به خانواده‌ها در مورد آموزش صحیح به دانش آموزان گفت: به دانش‌آموز بیاموزید هنگام بلند کردن کوله‌پشتی به‌جای کمر، زانوها خم شوند و به آنان یاد دهید که کوله‌پشتی را تا حد ممکن به خود بچسباند و از معلق نگه‌داشتن آن خودداری کند.
وی خاطرنشان کرد: در این مورد کارگاهی با عنوان ارگونومی و روش‌های ارزیابی بار جهت کارشناسان و کاردان‌های بهداشت محیط و حرفه‌ای شهرستان گناوه برگزار شد و از آنان خواسته شد کلاس‌های آموزشی متعددی هم برای دانش آموزان در مدارس و هم‌جهت صنوف مختلف تولیدی و خدماتی برگزار کنند و آموزش‌های لازم نیز انجام شود.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
کوله‌پشتی     فرهنگ.سلامت     مهندس.مجید.یزدانی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   5 دی 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >