متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در بین مردان است

6 دی 1395
متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در بین مردان است که ممکن است در سنین مختلف در آنان بروز کند.

دکتر افشین بدل زاده افزود: پروستات غده‌ای در سیستم تناسلی مردان است که در خروجی مثانه قرارگرفته و به همین خاطر بزرگ شدن آن تأثیر مستقیم بر روی دفع ادرار فرد دارد.
وی با اشاره به اینکه این بیماری علائم تشخیصی متفاوتی دارد بیان کرد: افراد با شکایاتی از قبیل تخلیه ناقص و کم شدن فشار ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، بیدار شدن در شب برای دفع ادرار و تکرر ادرار به متخصص اورولوژی مراجعه می‌کنند که نشان از مشکلاتی در پروستات آنان دارد.
سرطان پروستات به‌آرامی پیشرفت کرده و علائم خاصی ندارد
دکتر بدل زاده تصریح کرد: سرطان پروستات معمولاً به‌آرامی پیشرفت کرده و علائم اولیه خاصی ندارد ولی در مراحل پیشرفته با علائمی مانند مشکل در دفع ادرار، خون در ادرار و منی، درد عمومی لگن، احساس ناراحتی در ماهیچه‌های لگن، درد استخوان‌ها و انزال همراه است.
متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هنوز دلایل ابتلا به سرطان پروستات به‌درستی مشخص نشده است اما ثابت‌شده که عواملی مانند افزایش سن، سابقه ابتلای خانوادگی، چاقی، مصرف برخی داروها و بیماری‌هایی مانند سوزاک خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند با داشتن یک رژیم غذایی صحیح و پر از میوه و سبزی‌ها، ورزش و حفظ وزن مناسب از ابتلا به بیماری سرطان پروستات پیشگیری کنند.
مردان بالای 50 سال باید ازنظر سرطان پروستات غربالگری شوند
متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مردان بالای 50 سال باید ازنظر سرطان پروستات غربالگری شده که از دو راه معاینات بالینی و تست‌های آزمایشگاهی مخصوص (آزمایش خون) این بیماری قابل‌تشخیص است.
وی یادآور شد: دارودرمانی نخستین گام برای درمان بیماری‌های مربوط به پروستات بوده و درصورتی‌که نتیجه مطلوب حاصل نشود پزشک متخصص برای انجام عمل جراحی اقدام می‌کند.
لبنیات و گوشت قرمز تأثیر زیادی در ابتلا به سرطان پروستات دارد
متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: رژیم‌های غذایی پرچرب مانند لبنیات و گوشت قرمز تأثیر زیادی در ابتلا به سرطان پروستات داشته ازاین‌رو باید مصرف مواد پرچرب را به حداقل رساند.
نقش ویتامین D در پیشگیری از سرطان پروستات بسیار کمک‌کننده است
دکتر بدل زاده تصریح کرد: نقش ویتامین D در پیشگیری از سرطان پروستات بسیار کمک‌کننده است و دیده‌شده در کشورهایی که غذاهای دریایی زیادی مصرف می‌کنند میزان ابتلا به سرطان پروستات کمتر بوده است.
وی افزود: در مناطقی که به دلیل شرایط اقلیمی مواجهه کمتری با نور آفتاب دارند سرطان پروستات در آنان بیشتر دیده می‌شود.
متخصص کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: به‌طورکلی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های سیستم کلیه و مجاری ادراری مصرف آب و مایعات فراوان بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
پروستات     فرهنگ.سلامت     متخصص.کلیه     دکتر.افشین.بدل‌زاده    

تاریخ بروز رسانی:   6 دی 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >