امام‌جمعه بوشهر:
بسیاری از ازدواج‌ها همراه با شناخت نیست/ مهارت‌ها افزایش یابد

29 دی 1395
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر گفت: بسیاری از ازدواج‌ها همراه با شناخت مهارت‌ها نیست و افراد باید قبل ازدواج انواع مدیریت لازم را برای تشکیل و تداوم زندگی بیاموزند.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در کارگاه کشوری ازدواج سالم و پایدار و خودمراقبتی سازمانی در بوشهر بابیان اینکه ازدواج یک مقوله آسمانی است، اظهار داشت: شاید در نگاه فلسفی یا عرفانی به ازدواج با نگاه اجتماعی و حوزه تعاملات زیستی یک تفاوت‌های جوهری باشد اما در حقیقت اگر کسی در این عرصه کار روان‌شناختی انجام دهد این مقوله یک مقوله فوق‌العاده فرا حیاتی است.
وی بابیان اینکه زوج در ادبیات زیستی تاریخی انسان همیشه منشأ تولید بوده است، افزود: این‌قدر زن مهم است که خداوند هنگامی‌که می‌خواسته حضرت عیسی (س) را بیاورید که با معجزه گفت اشکال ندارد پدر نداشته باشد ولی حتماً باید مادر داشته باشد.
امام‌جمعه بوشهر با اشاره به اینکه ازدواج به‌ویژه وجود زن در این مقوله آیه‌ای از آیات خدا است، اضافه کرد: یکی از آیه‌های وجود خداوند مقوله ازدواج است و نقش مهم زن در این عرصه قابل‌توجه است. پدیده ازدواج یک پدیده ترکیب فیزیکی نیست که تنها دو پدیده در کنار هم قرار گیرند بلکه اساس ازدواج و این ترکیب مودت و رحمت، عشق و محبت روزافزون است
ازدواج یک مقوله آسمانی است
آیت‌الله صفایی بوشهری بابیان اینکه در ازدواج نشان‌های بسیاری از عظمت خداوند وجود دارد، تصریح کرد: ازدواج یک مقوله زمینی نیست بلکه مقوله آسمانی است، ازدواج دارای حرمت است.
وی اضافه کرد: اگر با نگاه عرفانی به ازدواج نگاه کنیم و یا با نگاه فرهنگی به آن نگاه کنیم ازدواج یک مقوله مقدسی است که خود نشان از وجود و عظمت خداوند دارد و کسانی که ازدواج می‌کنند ابتدا عشق، رحمت و محبت ایجاد می‌شود و بعد انس مدام و ازدواج یک حرکت رو به تساعد محبت است.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر ادامه داد: اینقدر ما سطح ازدواج را کاهش می‌دهیم و تضعیف می‌کنیم که در حد یک ترکیب انضمامی فیزیکی در زندگی برمی‌شماریم یعنی به‌خاطر اینکه کسی تنها نباشد و یا اینکه مسائل جهانی و جنسی برطرف شود؛ یعنی به ازدواج نگاه برای برطرف کردن منفیات می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ازدواج برای این است که انسان با ازدواج قدرت فیض تولید انسان پیدا کند یعنی زن و مرد واسطه خلقت آدم وجود می‌شوند؛ ازدواج یعنی یک پیوند که واسطه فیض آفرینش انسان است، نقش مادران به‌عنوان استوانه این ازدواج است، ما باید نگرشمان را به مقوله ازدواج تغییر دهیم.
طلاق آخرین مرحله جراحی پیوند زندگی است
آیت‌الله صفایی بوشهری بابیان این پرسش که چرا طلاق زیاد است، افزود: چرا در برخی از شهرهایی ایران از ۳.۶ ازدواج یک طلاق وجود دارد؟ چون اساساً ما مقوله ازدواج را برای جامعه تدوین نکردیم، ارزش ازدواج را تبیین نکردیم؛ طلاق آخرین مرحله جراحی پیوند زندگی است، به خاطر تفسیر غلط ازدواج موجب طلاق می‌شود و ازدواج را دچار بیماری می‌کنیم.
وی بیان کرد: تفسیر اشتباه از ازدواج موجب این می‌شود که به ازدواج سطحی نگاه کنیم و این موجب می‌شود یا ازدواج صورت نگیرد یا اگر ازدواج صورت می‌گیرد تعداد آن کم است و آنگاه دچار یک بحران نه‌تنها در مقوله جمعیت بلکه در مقوله واسطه بودن آفرینش انسان می‌شود.
امام‌جمعه بوشهر گفت: ما با سطحی نگاه کردن به ازدواج این مقوله را دچار یک بیماری می‌کنیم؛ یا نمی‌شود یا اگر می‌شود نامناسب است و طلاق صورت می‌گیرد، یا ازدواج‌هایی صورت می‌گیرد که زوجین دارایی مهارت کافی زندگی نیستند و یا اگر زوجین دارای مهارت‌های کافی زندگی هستند و فشارهای مختلف زندگی و پیچیده اقتصادی موجب تک‌فرزندی می‌شود.
وی اظهار داشت: باید در عرصه مقوله ازدواج یک نگرش جدی در جامعه ایجاد کنیم؛ اگر در جامعه ما دچار مشکلات جمعیتی شده‌ایم به این دلیل است که به مقوله الهی ازدواج نگرش نکرده‌ایم و به این مقوله نگاه سطحی داشته‌ایم.
انسان باید قبل از ازدواج دارای مهارت‌هایی باشد
آیت‌الله صفایی بوشهری تأکید کرد: ازدواج یک آیه از آیات الهی است و هرروز آن آیاتی از آیات خداوند است و نشان از عظمت خداوند است؛ ازدواج از زمین تا آسمانی شدن است، ازدواج انسان را آسمانی می‌کند.
وی اضافه کرد: ازدواج دارای حرمت است و انسان باید قبل از ازدواج دارای مهارت‌هایی باشد که فردی را که انتخاب می‌کند مناسب‌ترین باشد، ازدواج شناخت و آینده‌پژوهشی می‌خواهد، افراد باید قبل از ازدواج مهارت‌های لازم برای مدیریت زندگی را بیاموزند، یکی از عوامل مهم طلاق عدم مدیریت بحران افراد است.
امام‌جمعه بوشهر با تأکید بر اینکه افراد باید قبل ازدواج انواع مدیریت لازم را برای تشکیل و تداوم زندگی بیاموزند، بیان کرد: متأسفانه بسیاری از ازدواج‌ها همراه با شناخت مهارت‌ها نیست.
وی گفت: ازدواج که مقوله الهی است ولی ما ازدواج‌ها را بدون هیچ مدیریت علمی و مهارت به‌ویژه مهارت در بحران و عدم گسترش حوزه مهر و محبت ازدواج‌ها را ایجاد می‌کنیم و دچار بحران می‌شویم.

آیت‌الله صفایی بوشهری ادامه داد: وقتی انتخاب سالم بود و آن روح عشق و محبت به‌خاطر انتخاب درست و سالم با مدیریت‌های متفاوت در طرفین ایجاد شد بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد ولی با عادی کردن سطح ازدواج به‌راحتی دچار آسیب شده و درنتیجه دچار بحران جمعیت در کشور می‌شویم.
وی افزود: با نگاه به تاریخ زندگی ائمه اطهار علیهم‌السلام متوجه می‌شویم ازدواج‌های موفق همیشه دارای فرزندان بیشتر و موفق‌تری هستند؛ بنابراین ما باید در مورد مقوله ازدواج نگرش جدید به وجود آوریم.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کارگاه.کشوری     ازدواج.سالم     امام.جمعه.بوشهر     آیت‌الله.غلامعلی.صفایی‌بوشهری    

تاریخ بروز رسانی:   29 دی 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >