شبکه بهداشت و درمان دیر برگزار کرد:
کارگاه برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا

2 بهمن 1395
کارگاه برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا در شبکه بهداشت و درمان دیر برگزار شد.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر در حاشیه برگزاری کارگاه برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا بابیان اینکه هدف از تشکیل این کارگاه، آموزش به مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت برای انتقال آموزش‌ها به خانوارهای تحت پوشش است، تأکید کرد: خانوارها جهت افزایش سطح هوشیاری و عکس‌العمل در برابر بروز وقایع و حوادث طبیعی غیرمترقبه آموزش‌های ارایه شده توسط مراقبین را به‌خوبی فراگیرند.
زهرا دریانورد با استناد به دستورالعمل پایش و ارزیابی آمادگی خانوار در بلایای وزارت بهداشت گفت: سطح آمادگی خانوارهای ایرانی در برابر بلایا تنها ۸ درصد است، این در حالی است که تقریباً تمام جمعیت کشور در برابر تهدید انواع بلایا قرار دارند که لزوم توجه به این امر بسیار ضروری به نظر می‌رسد.
وی افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه‌ای با عنوان DART «ارزیابی و آموزش خانواده در برابر بلایا» در سطح مراکز خدمات جامع سلامت اجرا می‌کند که طی آن اطلاعات و مهارت کافی برای حفظ، تأمین و ارتقا سلامت جامعه در برابر بلایا ارایه می‌شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر به موضوعات آموزشی در این کارگاه اشاره و عنوان کرد: اهم موضوعات آموزشی ارائه‌شده در این کارگاه شامل آمادگی در مقابل بلایا، مقاوم‌سازی غیر سازه‌ای، تمرین مانور زلزله در خانه و کمک‌های اولیه بود.
وی ادامه داد: مراحل استفاده از کپسول آتش‌نشانی و اطفا حریق، نحوه عملکرد اشخاص در موقع بروز حادثه، امدادرسانی و عکس‌العمل‌های شخص در مواجهه با هر نوع اتفاق از دیگر مباحث آموزشی در این کارگاه بود.
دریانورد بابیان اینکه میزان آمادگی خانوارها در سامانه سیب ثبت می‌شود، گفت: مادران با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت نکات لازم را در زمینه ایمنی و پیشگیری از خطر را فرامی‌گیرند ضمن آنکه بخشی از آموزش‌ها توسط رابطان بهداشت در درب منازل ارایه می‌شود.
در این کارگاه آموزشی که ۲۶ نفر از مراقبین سلامت حضور داشتند که ضمن تشریح کامل برنامه DART، به‌صورت عملی نیز نحوه ثبت مراقبت بلایا در سامانه سیب آموزش داده شد.
انتهای پیام/ ح.ن 3050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
معاون.بهداشتی     زهرا.دریانورد     شبکه.بهداشت‌درمان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   2 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >