کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
کم‌کاری تیروئید نوزادان دلیل اصلی بیماری‌های ذهنی است

20 بهمن 1395
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: تیروئید یکی از غدد اساسی و بزرگ‌ترین غده درون‌ریز بدن است که وجود هورمون تیروکسین در افزایش سوخت‌وساز بدن، تکامل سیستم مغزی عصبی و همچنین رشد و نمو نقش اساسی را ایفا می‌کند.

زهره گره بابیان اینکه به کمبود هورمون تیروکسین در بدن نوزاد به هر علتی بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان گفته می‌شود، افزود: این بیماری در بدو تولد معمولاً علامت مشخصی ندارد و بهترین روش تشخیص و پیشگیری از بیماری، انجام غربال‌گری در 3 تا 5 روز بعد از تولد نوزادان است که در صورت عدم‌تشخیص یا دیر تشخیص دادن بیماری، باعث عقب‌ماندگی ذهنی و کوتاهی قد می‌شود.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه عنوان کرد: بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان شامل دو نوع دائمی و گذرا است به این صورت که در نوع گذرای بیماری که از حدود 2 هفته تا 3 سال طول می‌کشد، نیاز به درمان داشته و بعدازآن با شروع به کار تیروئید و تولید مقدار کافی هورمون، درمان قطع‌شده و دیگر نیاز به مصرف دارو نیست.
وی ادامه داد: در نوع دائمی بیمار تا پایان عمر نیاز به مصرف دارو دارد و نباید دارو را قطع نماید، البته دوز دارو ممکن است بر اساس نیاز بیمار و آزمایش‌های هورمونی وی توسط پزشک کم‌وزیاد شود، اما قطع کامل نخواهد شد.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: علت‌های به وجود آورنده کم‌کاری تیروئید نوزادان می‌تواند کمبود ید، افزایش ید، ازدواج فامیلی، مصرف بعضی از داروهای خاص توسط مادر مثل لیتیوم و آمیودارون‌ها باشد.
زهره گره عنوان کرد: در صورت بروز بیماری در نوزاد، برای درمان بیماری فقط از قرص لووتیروکسین به این دلیل که راحت‌ترین راه جذب هورمون تیروئید از طریق سیستم گوارشی است استفاده می‌شود.
وی افزود: مقدار داروی تجویزشده توسط پزشک در قاشق خرد شده و در شیر مادر یا آب حل گردیده و به نوزاد خورانده می‌شود اما بهتر است نیم ساعت قبل از مصرف تا نیم ساعت بعدازآن کودک چیزی نخورد.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: قرص لووتیروکسین نباید هم‌زمان با قطره آهن یا داروهای حاوی کلسیم و مولتی‌ویتامین مصرف شود و باید بین مصرف این دارو و قرص لیووتیروکسین حداقل 4 الی 3 ساعت زمان باشد.
وی تأکید کرد: بین مصرف قرص لووتیروکسین و شیرهای حاوی سویا (ایزومیل) نیز حداقل 2 – 1 ساعت فاصله باشد زیرا می‌تواند جذب دارو را مختل کند.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کم‌کاری.تیروئید     فرهنگ.سلامت     زهره.گره     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   20 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >