قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مطرح کرد؛
تخت‌های ویژه بیمارستانی در نقاط مختلف استان بوشهر عادلانه توزیع شده است

24 بهمن 1395
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تخت‌های ویژه بیمارستانی در مراکز درمانی نقاط مختلف استان بوشهر به‌صورت عادلانه توزیع‌شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان؛ دکتر حیدر عزیز نژاد در جمع پرستاران و کارکنان شبکه بهداشت تنگستان با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت طی سه سال اخیر اظهار داشت: باوجود زحماتی که در حوزه بهداشت و درمان قبل از اجرای طرح تحول وجود داشت، اما کافی نبود و پس از اجرای طرح هم مسیر حرکت و هم سرعت حرکت خوب بود و در این راه قدم‌های بزرگی برداشته شد.
وی افزود: قبل از اجرای طرح ۸۰۰ تخت بیمارستانی در استان داشتیم یعنی به ازای هر هزار نفر هشت‌دهم تخت بیمارستانی که این شاخص در سطح کشور ۱.۴ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت بود ولی در حال حاضر به لطف خدا به شاخص ۱.۴ درصدی رسیده‌ایم.
 افزایش تخت‌های بیمارستانی
دکتر عزیز نژاد اضافه کرد: با اجرای طرح‌های مصوب و کلنگ زنی شده بیمارستانی در سطح استان، طی چهار تا پنج سال آینده به دو هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی و شاخص ۲.۸ درصدی که از میانگین شاخص کشوری نیز بالاتر خواهد بود، می‌رسیم که حق مردم استان خواهد بود.
وی همچنین در خصوص توزیع تخت‌های بیمارستانی در سطح استان گفت: یکی از اهداف مهم طرح تحول سلامت، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و تمرکززدایی امکانات از مرکز استان بود که از این حیث ما در نحوه توزیع تخت‌های بیمارستانی و هم‌تخت‌های ویژه بیمارستانی در سطح استان، از شمال تا جنوب استان به نحو یکسان به ازای جمعیت توزیع کرده‌ایم و این هدف را محقق ساخته‌ایم.
کاهش عمل سزارین
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طی سه سال گذشته با اجرای طرح تاکنون ۴۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌های دانشگاهی استان بستری‌شده‌اند و از مزیت طرح و پرداخت شش‌درصدی و بهره‌مندی از داروها و سایر ملزومات بیمارستانی در داخل بیمارستان استفاده کرده‌اند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز پرداخت کمتری برای بستری داشته‌اند و سه درصد پرداخت کرده‌اند.
وی تأکید کرد: امروزه به‌موازات اجرای طرح، زایمان طبیعی به نسبت سزارین افزایش‌یافته و از ۵۵ درصد سزارین قبل از اجرای طرح به حدود ۴۲ تا ۴۳ در حال حاضر رسیده است که ازلحاظ تأمین سلامت مادر و کودک در زایمان طبیعی، این شاخص سلامت بهبودیافته است.
انجام ۳ میلیون ویزیت تخصصی
دکتر عزیز نژاد اضافه کرد: در حوزه درمان سرپایی و مراجعه به متخصصان، سه میلیون ویزیت تخصصی داشته‌ایم و به‌طور متوسط هر فرد سه بار ویزیت شده است که در مقایسه با میانگین کشوری که ۱.۵ بار برای هر نفر است، شاخص ما دو برابر است که دلیل آن‌هم افزایش مراکز تخصصی و پزشکان متخصص و پزشکان تمام‌وقت در سطح استان پس از اجرای طرح تحول سلامت است.
وی ادامه داد: کار پرستاری کار انبیای الهی است و در احادیث و روایات فضیلت‌های زیادی در خصوص پرستاران وجود دارد و از معصوم نقل‌شده هر کس برای درمان بیماری تلاش کند و از او پرستاری کند، چه به نتیجه برسد چه نرسد، خداوند تمام گناهان او را پاک می‌کند.
کمبود ۱۰۰۰ پرستار در استان
قائم‌مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: پرستاران در جایگاه مهمی خدمت می‌کنند و مقام پرستار مورد قدردانی جامعه است و همه شاهدیم در تمامی بیمارستان‌ها و حوزه‌ها مردم قدردانی خود را از این قشر زحمتکش و دلسوز ابراز می‌کنند.
دکتر عزیز نژاد گفت: یکی از اقشار تیم سلامت که پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت بار زیادی را بر دوش گرفت، پرستاران زحمتکش هستند که به علت کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌های استان، این عزیزان بار زیادی بر دوش کشیدند که طبق برآوردها در حال حاضر ۹۰۰ تا هزار پرستار در سطح استان کمبود نیرو داریم و ارائه خدمات در حال حاضر با زحمات مضاعف این عزیزان جبران می‌شود.
وی تأکید کرد: بر خود لازم می‌دانیم از زحمات پرستاران عزیز قدردانی و سپاسگزاری کنیم که تلاش می‌کنند و با تلاش این عزیزان امروزه مسئله سلامت به‌عنوان اولویت مسئولان و وزارتخانه درآمده و امیدواریم این توجه‌ها منجر به ارتقای سلامت مردم شود و با عزم و اراده مشکلات را از سر راه برداریم و این مسیر را طی کنیم.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان، مراسم گراميداشت ولادت حضرت زينب (س) ام‌المصائب و روز پرستار با شركت مسئولان دانشگاه علوم پزشكي بوشهر، مسئولين ادارات شهرستان تنگستان، ریيس و كاركنان شبكه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان و بيمارستان امام حسين (ع) شهر اهرم در سالن اجتماعات اين شبكه برگزار شد.
انتهای پیام/ ح.د 3010

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تخت‌های.ویژه     روز.پرستار     دکتر.عزیزنژاد     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   24 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >