همایش «کی و باکی ازدواج کنم» در گناوه برگزار شد

24 بهمن 1395
در راستای نبین سیاست‌های کلی جمعیت و با حضور پرشور جوانان همایش ازدواج سالم و سلامت باروری با موضوع کی و باکی ازدواج کنم؟ در گناوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ معاون بهداشتی این شبکه بهداشت و درمان در این آیین اظهار داشت: ازدواج یک تصمیم بسیار مهم و تضمین‌کننده آینده زن و مرد است، پس باید بهترین دقت را داشته باشند تا بهترین شریک را برای زندگی خود انتخاب کنند.
مهندس علیرضا یوسفی افزود: در این تصمیم زن و مرد باید به یکسری از اولویت‌ها توجه کنند و همدیگر را درک و از تفاوت‌ها یک تفاهم برای زندگی شیرین خود بسازند.
دکتر خاتون بابا حسنی مدرس سلامت روان نیز در این همایش گفت: جذابیت جسمانی، عشق و علاقه که امروزه مهم‌ترین علت بسیاری از ازدواج‌ها در جامعه هستند، تکیه‌گاه محکمی برای صمیمیت درازمدت نیست.
وی افزود: بااینکه فاکتورهای قدرتمندی که قادرند تا حد زیادی موفقیت یک ازدواج را پیش‌بینی کنند در دست است، اما جوانان در بحبوحه نامزدی و آشنایی با تمرکز بر عشق و عاشقی به‌شدت کم ملاحظه شده و فاکتورهای مهم طوری نادیده گرفته می‌شوند که می‌توانند انحراف از معیارهای مهم را برای جوانان رقم‌زده و دوام ازدواج را به خطر اندازند.
وی ادامه داد: به این صورت که با تمرکز بر عوامل کم‌اهمیت و زودگذر، عوامل مهم و دارای تأثیرات بادوام‌تر به‌راحتی نادیده گرفته می‌شود و ازدواج بر مبنای عواملی صورت می‌گیرد که منشأ چالش‌های بعد و جدایی خواهد بود.
این مدرس تصریح کرد: کلیدی‌ترین عامل مؤثر در پایداری رابطه، برخورداری نسبی از هوش عاطفی یا هیجانی است، یعنی به معنی استفاده بهینه از هیجانات و توان مدیریت آن‌ها در موقعیت‌های مختلف با خودکنترلی و توان خودگردانی است، بطوریکه برخورداری نسبی از رشد عاطفی یا پختگی موجب می‌شود زوجین بتوانند احساسات خود را طوری مدیریت کنند که ضمن چالش جهت احقاق طلب حق‌وحقوق خود، آسیبی به خود وارد نکنند.
دکتر بابا حسنی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که در امر ازدواج بسیار مهم به نظر می‌رسد، توجه به تشابهات در زمینه فاکتورهایی مانند علایق و عادات و همچنین نزدیک بودن سطح انرژی و تقریباً توافق نسبی روی ارزش‌های مشترک عوامل قوی پیش‌بینی کننده صمیمیت نسبتاً طولانی بین زوجین است.
دکتر زینب کشوری متخصص اعصاب و روان شهرستان گناوه نیز گفت: ازدواج یک امر زمان‌مند است و ظرف زمانی مناسب خودش را دارد، بنابراین اگر ازدواج به تأخیر بیفتد یعنی در زمان مناسب خودش واقع نشود می‌تواند آسیب‌های فردی و اجتماعی مانند تأثیر بر رشد جمعیت، گرایش بیشتر به مهاجرت، تضعیف نهاد خانواده و افسردگی را به همراه داشته باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه وقتی سن ازدواج بالا می‌رود خیلی‌ها مجبورند که فقط یک فرزند داشته باشند به‌طوری‌که سن بالا رابطه مستقیمی بر باروری دارد، تصریح کرد: تک‌فرزندی دارای معایب بسیاری است به‌طوری‌که طبق تحقیقات ۸۰ درصد از کسانی که تک‌فرزند هستند در آینده با مشکلاتی همچون منزوی بودن، تخیلاتی بودن و آن‌چنان رشدی مانند هم سن و سال‌های خود ندارند روبرو هستند که اگر دارای برادر و یا خواهر بودند این مسائل و مشکلات گریبان گیر آن‌ها نمی‌شد.
گفتنی است این همایش در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه با موضوع کی و باکی ازدواج کنم؟ با همکاری واحد سلامت خانواده و سلامت جوانان و نوجوانان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه در راستای تبین سیاست‌های کلی جمعیت با حضور پرشور جوانان برگزار شد.
ازجمله برنامه‌های این همایش خواندن شعر محلی توسط کارکنان شبکه بهداشت و درمان و همچنین نواختن موسیقی محل بود.
انتهای پیام/م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش     معاون.بهداشتی     مهندس.علیرضا.یوسفی     دکتر.خاتون.باباحسنی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   24 بهمن 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >