انجام حرکات نرمشی گردن و شانه‌ها برای جلوگیری از آرتروز گردن مؤثر است

4 اسفند 1395
متخصص ارتوپد بیمارستان توحید جم عنوان داشت: با انجام یک سری از حرکات نرمشی گردن، شانه‌ها و سر می‌توان از ابتلا به آرتروز گردن جلوگیری کرد یا از شدت درد بیماری کاست.

دکتر افروزه نامی افزود: آرتروز یا به زبان دقیق‌تر آرتریت دژنراتیو مهره‌های گردن، بیماری است که در آن به علت تغییراتی که در غضروف مفصلی، بافت دیسک بین مهره‌ای و رباط‌های اطراف مهره‌ها به وجود میاید و این ساختمان‌ها نمی‌توانند به‌درستی فعالیت کنند و نتیجه آن دردناک شدن گردن و محدود شدن حرکات آن است.
 وی بابیان اینکه این بیماری بیشتر در افراد میان‌سال و مسن دیده می‌شود تصریح کرد: درد معمولاً در پشت سر و گردن و بین دو کتف حس می‌شود.
متخصص ارتوپد بیمارستان توحید جم گفت: این درد بخصوص بعد از مدتی موجب بی‌حرکت شدن سر می‌شود، مثلاً وقتی فرد بعد از مدت طولانی کتاب خواندن یا کار با کامپیوتر یا نوشتن می‌خواهد سرش را به طرفین بچرخاند احساس می‌کند گردنش خشک‌شده و حرکت دادن آن مشکل و دردناک است.
این پزشک ارتوپد اظهار داشت: ایجاد استخوان‌های اضافی در اطراف مهره‌ها از مشخصات این بیماری است که به آن‌ها استئوفیت میگویند، گاهی اوقات این استئوفیت ها در مسیر ریشه‌های عصبی که در حال خروج از کانال نخاعی هستند ایجاد می‌شوند و در این صورت ممکن است علائم فشار به ریشه‌های عصبی به‌صورت درد انتشاری در اندام فوقانی، علائم حسی و یا حرکتی هم ایجاد شود
دکتر نامی بابیان اینکه معمولاً پزشکان از رادیوگرافی برای کمک به تشخیص این بیماری کمک می‌گیرند عنوان داشت: در رادیوگرافی مهره‌های گردنی دیده می‌شود که فاصله بین مهره‌ها کاهش‌یافته است و همچنین استخوان‌های اضافه یا استئوفیت ها در لبه‌های مهره‌ها دیده می‌شوند.
وی از ورزش کردن به‌عنوان یکی از راه‌های پیشگیری و درمان آرتروز نام برد و عنوان داشت: درصورتی‌که هنوز دچار این مشکل نشده‌اید می‌توانید با اجرای تمرینات منظم ورزشی بدن خود را در برابر این مشکل بیمه کنید و در صورت ابتلا نیز انجام منظم یک سری از ورزش‌های نرمشی کتف، گردن و سر توصیه می‌شود.
دکتر افروزه نامی اظهار داشت: گرم کردن گردن، استفاده از گردنبند طبی، انجام فیزیوتراپی، دارو و جراحی از دیگر راه‌های درمان این بیماری است.
انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
آرتروز     متخصص.ارتوپد     فرهنگ.سلامت     دکتر.افروزه.نامی     بیمارستان.توحید.جم        

تاریخ بروز رسانی:   4 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >