نظارت مستمر بر سلامت آب و نان در دیر/ متخلفین بهداشتی به مراجع قضایی معرفی می‌شوند

8 اسفند 1395
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: با نظارت مستمر و برخورد جدی با متخلفان بهداشتی، سلامت آب و نان مورد تأکید است.

 زهرا دریانورد در حاشیه بازدید آزمایشگاه مواد غذایی مرکز خدمات جامع سلامت حضرت مهدی (عج) دیر گفت: آب و نان دو ماده غذایی مهم در هرم غذایی روزانه خانوارها قرار دارند و سلامت آنها به‌صورت مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد.
وی با تأکید بر اهمیت سلامت آب و نان اظهار کرد: با تجهیز و بهسازی آزمایشگاه آب و نان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر نظارت و کنترل مستمر بر سلامت این ۲ ماده غذایی از سوی کارشناسان شبکه بهداشت و درمان صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به معرفی صنوف متخلف به مراجع قضایی گفت: امسال ۵۱ واحد متخلف که نکات بهداشتی را رعایت نکرده بودند شناسایی و با تشکیل پرونده به اداره تعزیرات حکومتی برای سیر مراحل قانونی معرفی شدند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه ۴۱ واحد نانوایی در این شهرستان فعال است گفت: از واحدهای نانوایی هر دو هفته توسط کارشناسان بهداشت محیط بازدید و ضمن بررسی وضعیت بهداشتی محیط، نمونه‌برداری از نان تولیدی برای کنترل و تشخیص استفاده از جوش‌شیرین و جوهر قند (بلانکیت) انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: طی سال جاری ۸۸۴ بار از واحدهای نانوایی بازدید شده است و ۱۲ واحد نیز به دلیل تخلفات بهداشتی به اداره تعزیرات حکومتی معرفی‌شده است که از این تعداد ۲ واحد پس از طی روند قانونی تعطیل شد.
دریانورد در مورد کنترل وضعیت آب نیز گفت: از ۵۱ روستای دارای سکنه شهرستان دیر، ۳۹ روستای این شهرستان از نعمت آب‌لوله‌کشی بهره‌مند هستند و ۱۲ روستا نیز فاقد لوله‌کشی بوده و آب‌رسانی به‌صورت سیار و یا ذخیره در آب‌انبار صورت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه نمونه‌برداری از آب شرب روستاها و شهرها به‌طور مستمر انجام می‌شود گفت: برای کشف آلودگی‌های میکروبی احتمالی، نمونه‌ها در آزمایشگاه آب شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر انجام می‌شود و نمونه‌ها برای بررسی آلودگی شیمیایی به آزمایشگاه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ارسال می‌شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر در مورد کلر سنجی از مخازن آب شرب اظهار کرد: طی سال جاری هشت هزار و ۶۴۰ مورد کلر سنجی انجام‌شده است که از این تعداد ۲۱۶ مورد آن نامطلوب گزارش‌شده است.
وی با اشاره به حساسیت موضوع کلر سنجی افزود: برای این کار از افراد مجرب و آموزش‌دیده استفاده می‌شود و تست‌های کلر سنجی به‌صورت روزانه انجام و گزارش‌های لازم در اختیار ادارات آب و فاضلاب روستایی و شهری قرار می‌گیرد.
دریانورد یکی از مشکلات جاری در حوزه آب را شکستگی خطوط انتقال دانست و گفت: این موضوع به خاطر احتمال ورود عوامل میکروبی به شبکه آب‌رسانی با حساسیت ویژه‌ای دنبال می‌شود.
انتهای پیام/ ح.ن 3050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
بازدید     نظارت     معاون.بهداشتی     زهرا.دریانورد     شبکه.بهداشت‌درمان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   8 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >