کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
رژیم غذایی سالم و ورزش دو عامل اساسی برای زندگی باکیفیت در سالمندی است

11 اسفند 1395
کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: روش زندگی سالم، حفظ سلامت، رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و عادات بهداشتی درست، مؤثرترین راه برای کاهش خطر بیماری‌های مزمن و نیاز یافتن به دارو و یک زندگی باکیفیت در دوران سالمندی است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، فاطمه زیارتی اظهار داشت: روش زندگی سالم، حفظ سلامت، رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و عادات بهداشتی درست، مؤثرترین راه برای کاهش خطر بیماری‌های مزمن و نیاز یافتن به دارو و یک زندگی باکیفیت در دوران سالمندی است.
وی افزود: سالمندی بیماری نیست بلکه مرحله‌ای از چرخه زندگی است که مسائل رشدی خاص خود را دارد و درعین‌حال با انباشت خردمندی همراه است و فرصتی است که فرد می‌تواند تجربیات خود را به نسل‌های بعد منتقل کند به‌طوری‌که اریک اریکسون (یک روانشناس آمریکایی) سالمندی را زمانی برای زایندگی نه دورانی برای یاس می‌داند.
کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: مهم نیست چند سال دارید کافی است از همین لحظه بیش‌تر مراقب سلامتی خودتان باشید تا در سال‌های بعد، از زندگی سالم‌تری برخوردار باشید، پیری به معنی بازنشستگی، پدربزرگ یا مادربزرگ شدن نیست بلکه پیری یک فرایند مادام‌العمر‌است؛ افرادی که شانس رسیدن به سن سالمندی را می‌یابند کسانی هستند که با موفقیت مراحل مختلف زندگی را پشت سر گذاشته‌اند.
وی ادامه داد: پیری موفق در بردارنده چندین عامل است که اکثر آنها تحت کنترل شما قرار دارند، یعنی نوع نگرش شما به مقوله پیری و فعالیت‌ها و مراقبت‌های بهداشتی و روابط بین فردی را شامل می‌شود.
فاطمه زیارتی بیان کرد: اگرچه جسم شما پیر می‌شود اما ذهن شما تا هر زمان که اراده کنید جوان خواهد ماند، اگر امید به داشتن عمری طولانی سرشار از شادابی، خوش طبعی و روابط اجتماعی محکم داشته باشید آن هنگام است که این طرح ذهنی تا مدت زیادی آینده شما را رقم خواهد زد.
وی با اشاره به نکاتی برای حفظ سلامتی در دوران سالمندی یادآور شد: سالمندان از علائم افسردگی آگاه باشند، اگر اخیراً احساس تغییر خلق و کاهش انرژی، احساس گناوه، حس بی‌ارزشی، میل به‌تنهایی، کاهش خواب، اشتها و کاهش لذت از فعالیت‌های روزمره را داشته‌اند به همراه یکی از اعضای خانواده به روان‌پزشک مراجعه کنند.
کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: سالمندان باید به‌اندازه کافی استراحت کنند، چون خواب و استراحت کافی به آنها کمک می‌کند تا ذهن آرام‌تری داشته باشند که 7 تا 8 ساعت خواب شبانه کافی و مفید است.
و ی تصریح کرد: داشتن فعالیت‌های بدنی، رها نکردن شغل و تمایل به کار کردن، حفظ روابط اجتماعی، مراقبت از وضعیت سلامت جسمانی، ارتباط معنوی و حفظ رژیم غذایی مناسب با کاهش مصرف نمک و استفاده از همه گروه‌های غذایی به‌خصوص میوه و سبزی‌ها و لبنیات در حفظ سلامتی سالمندان نقش مؤثری دارد.
انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
رژیم.غذایی     کارشناس.سلامت.روان     فاطمه.زیارتی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   11 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >