شهروندان ایمنی در استفاده از گاز خانگی را جدی بگیرند

14 اسفند 1395
کارشناس مسئول بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: توسعه لوله‌کشی گاز خانگی و استفاده از این نعمت خدادادی جهت رفاه حال مردم یک موهبت است، این در صورتی است که باید تمامی موازین ایمنی جهت استفاده صحیح از آن اعمال گردد.

مهندس مجید یزدانی عنوان داشت: بی‌شک استفاده از انرژی گاز و اتصال به شبکه سراسری گاز در منازل مسکونی به‌عنوان یک نعمت خدادادی در تأمین آسایش و رفاه شهروندان می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد ولی همین نعمت باارزش در صورت عدم توجه به موازین ایمنی و استفاده غیراصولی از آن به یک مشکل بزرگ تبدیل‌شده و می‌تواند سلامت افراد را به‌طورجدی به مخاطره بیندازد.
وی با اشاره به اینکه، برای استفاده ایمن از گاز خانگی رعایت چند نکته می‌تواند در پیشگیری از حوادث تلخ مؤثر باشد، افزود: توسعه لوله‌کشی داخلي و اضافه نمودن وسايل گازسوز بدون اطلاع شركت ملي گاز ممنوع می‌باشد همچنین از اتصال دو يا چند وسيله گازسوز به يك شير مصرف خودداری نماييد.
این کارشناس اشاره داشت: موقع بازگشت از مسافرت هنگامی‌که قصد داريد شير اصلي گاز (بعد از كنتور) را بازکنید، در ابتـدا لازم اسـت اطمينان حاصل نماييـد كه كـلــيه شـيرهاي مصـرف وســايل گازســوز بسته است، در غير اين صورت حتي اگر شير مصرف يك وسيله باز باشد امكان بروز خطر وجود دارد.
مهندس یزدانی ادامه داد: چنانچه براي مدت طولاني قصد استفاده از وسيله گازسوزي را نداشته باشيد حتماً شير مصرف آن را بسته نگه‌دارید، شیلنگ‌های لاستيكي معمولي در برابر مواد نفتي و گازي به‌سرعت فاسد می‌شوند، به همين دليل براي وصل كردن اجاق‌گاز و ساير وسايلي كه استفاده از شيلنگ براي اتصال آن‌ها به سيستم لوله‌کشی گاز مجاز شناخته‌شده، بايد از شیلنگ‌های لاستيكي تقویت‌شده (فشارقوی) كه مخصوص گاز ساخته‌شده است استفاده نمود.
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان اضافه کرد: طول شيلنگ گاز هرگز نبايد حداکثر از يك و نيم متر بيشتر باشد، شيلنگ گاز هرگز نبايد در معرض حرارت اجاق‌گاز و ساير وسايل گازسوز قرار داشته باشند، شیلنگ‌های لاستيكي را بايد هرچند ماه یک‌بار مورد بازديد قرارداد تا اطمينان حاصل شود كه شیلنگ‌های مورداستفاده سوراخ نشده، ترك برنداشته و از محل بست بريده نشده باشند.
وی تصریح کرد: براي محكم كردن شیلنگ‌های گازي كه ازیک‌طرف به وسايل گازسوز و از طرف ديگر به لوله‌کشی گاز وصل هستند، حتماً بايد از بستهاي فلزي استفاده شود، پيچاندن سيم يا هر چيز ديگري به‌جای بست، باعث بريده شدن يا جدا شدن شيلنگ می‌شود و به‌خوبی و به‌طور محكم نمی‌تواند شيلنگ را نگه دارد كه در هر دو صورت باعث نشت گاز خواهد شد.
این کارشناس افزود: برای جلوگیری از پدیده خطرساز مکش معکوس در ساختمان‌ها لازم است بر روی قسمت زیرین درب ورودی هر آپارتمان از دریچه تهویه کرکره‌ای یا آیفونی مناسب به طول 50×20 سانتی‌متر استفاده شود، همچنین زیر درب‌های ورودی اتاق‌خواب‌ها نیز حدود 3 تا 5 سانتی‌متر باز باشد.
مهندس یزدانی ادامه داد: تبديل بخاري و ساير وسايلي كه با سوخت‌های ديگر مورداستفاده قرار می‌گیرد به نوع گازسوز جداً خودداري شود، قرار گرفتن پرده، لباس، رختخواب، ظرف پلاستيكي و ساير اشياء قابل اشتعال در مجاورت بخاري می‌تواند سبب وقوع آتش‌سوزی در منزل گردد، درصورتی‌که احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا با شعله آبي نمی‌سوزد به آن بی‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.
وی با تأکید بر نصب صحیح دودکش خاطرنشان کرد: هر وسيله گازسوز به‌وسیله دو يا سه عدد زانو به سيستم دودكش نصب شود، وجود زانوي اضافي در مسير دودكش موجب كندي حركت محصولات احتراق شده و نهايتاً موجب كندي حركت محصولات احتراق شده و ممکن است پس‌زدگی و خفگي ساكنان منزل را به دنبال داشته باشد.
این کارشناس اضافه کرد: درصورتی‌که دودكش از پنجره به بيرون هدایت‌شده است، بايد داراي حداقل يك متر ارتفاع از محل خروج از پنجره باشد؛ هرچند وقت یک‌بار كلاهك دودکش‌های وسايل گازسوز و مسير مربوطه را بازرسي نماييد خصوصاً در فصل زمستان، چنانچه در اثر وزش باد و طوفان كلاهك از محل خود جداشده مجدداً در محل مربوطه نصب گردد، چون وجود كلاهك علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشياء به داخل جلوگيري می‌کند، در تنظيم سوخت وسيله گازسوز و خروج محصولات احتراق مؤثر است، انتهاي دودکش‌های توي كار بايد حداقل 75 سانتيمتر از سطح پشت‌بام بالاتر باشد.
مهندس یزدانی گفت: نصـب و اسـتفاده از خاموش‌کننده‌های استـاندارد در آشــپزخانه از ضايعـات ناشـي از آتش‌سوزی‌ها به‌موقع جلوگيري می‌کند همچنین به‌هیچ‌عنوان دودکش وسایل گازسوز و هواکش (فن) را از یک لوله یا کانال مشترک عبور ندهید، قطر لوله دودکش باید مساوی یا بیشتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد و هر وسیله گازسوز باید یک دودکش مستقل، استاندارد و مجهز به کلاهک H داشته باشد.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
گاز.خانگی     فرهنگ.سلامت     مهندس.مجید.یزدانی     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >