سرپرست شبکه بهداشت عسلویه:
نظارت‌های حوزه سلامت در شهرستان عسلویه افزایش می‌یابد

14 اسفند 1395
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: نظارت‌های حوزه سلامت در شهرستان عسلویه افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، جاسم زارعی در کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط‌زیست عسلویه اظهار داشت: همه‌ساله با نزدیک شدن سال جدید و ایام تعطیلات نوروزی، اغلب اماکن عمومی و مراکز تهیه، عرضه و فروش مواد غذائی، فعالیتشان افزایش پیدا می‌کند و به دلیل افزایش مسافرت‌ها، نظارت بر اینگونه مراکز و اماکن از حساسیت بیشتری برخوردار می‌شود.
وی اضافه کرد: ضروری است در راستای ارتقای سلامت مسافران نوروزی و شهروندان و همچنین ارتقای بهداشت مواد غذایی در سطح عرضه، برای اجرای هرچه بهتر برنامه سلامت نوروزی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.
رییس شبکه بهداشت عسلویه افزود: از مهم‌ترین چالش‌ها و برنامه‌ها می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های بهاره و لزوم عرضه مواد غذایی بهداشتی در شرایط مناسب، کنترل عرضه قلیان در رستوران‌ها و مراکز تفریحی، پارک‌ها، سرویس‌های بهداشتی عمومی و کنترل آب مصرفی محل‌های اسکان مسافران اعم از مدارس و زائرسراها و لزوم برخورد با دست‌فروشان اشاره کرد.
وی ادامه داد: کمیته خدمات بهداشتی، سلامت و محیط‌زیست در شهرستان عسلویه به‌منظور همکاری و هماهنگی بین بخشی تشکیل‌شده است.
زارعی افزود: تدوین لیست کشیک‌های مراکز بهداشتی شامل درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها، نظارت بر آب شرب مصرفی و همچنین نظارت بر عرضه مواد غذائی در مکان‌های اسکان و استقرار پایگاه سلامت و همکاری با سایر کمیته‌ها را می‌توان ازجمله برنامه‌های این کمیته نام برد.
وی گفت: نظارت بر وضعیت بهداشتی سرویس‌های بهداشتی شهرستان، بهره‌گیری از توان گروه‌های دوستدار محیط‌زیست برای فرهنگ‌سازی و تهیه و توزیع نقشه مراکز بهداشتی درمانی، مطب‌ها و کمپ‌های اورژانسی و ایجاد امکان دسترسی گردشگران به آن مکان‌ها از دیگر برنامه‌ها است.
زارعی ادامه داد: از دیگر اقدامات می‌توان به اعلام شماره ۱۹۰ رسیدگی به شکایات بهداشتی درمانی و فعالیت‌های تمام‌وقت مراکز بهداشتی دولتی و خصوصی شبانه‌روزی در این ایام اشاره کرد.
وی گفت: امیدواریم با توجه به پیگیری‌های انجام‌گرفته توسط این شبکه، فرماندار شهرستان و دستور رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تا قبل از پایان سال پایگاه شهری اورژانس ۱۱۵ شهر عسلویه با آمبولانس آی سی یو دار و شش تا هفت نفر نیروی انسانی (پرستار و فوریت‌ها) راه‌اندازی شود.
در این نشست مقرر شد سازمان محیط‌زیست با همکاری خدمات منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی ضمن تهیه پوستر، پمفلت و فرهنگ‌سازی، به تعداد لازم ماسک و کیسه‌زباله قابل بازیافت برای جمع‌آوری و پاک‌سازی سواحل نایبند تهیه و در اختیار مسافران قرار بگیرد.
همچنین مقرر شد سازمان محیط‌زیست به‌صورت روزانه وضعیت هوای عسلویه را ازنظر مقدار آلودگی به شبکه گزارش کند. با توجه به اینکه قرار است نمایشگاه بهاره در شهر عسلویه برگزار شود، اداره صنعت، معدن و تجارت نسبت به معرفی غرفه داران دارای مواد خوردنی آشامیدنی به شبکه اقدام کند و شبکه بهداشت موظف است نسبت به صدور صلاحیت فردی و مکانی بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت اقدام کند.
 مقرر شد کشیک نوروزی اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان عسلویه فعال شود و در صورت لزوم با شبکه بهداشت بازدیدهای مشترکی صورت گیرد اورژانس شبکه بهداشت عسلویه در طول ایام نوروز آمادگی کامل را برای خدمت‌رسانی به مسافرین داشته باشد.
سازمان آموزش‌وپرورش نسبت به معرفی مدارسی که برای اسکان مسافرین نوروزی در نظر گرفته به شبکه بهداشت، اقدام کرده و نسبت به شستشو و گندزدایی مخازن آب حداکثر تا بیستم اسفندماه اقدام کند. فرماندهی انتظامی همکاری لازم را با نیروهای این شبکه در برخورد با تهدیدکنندگان سلامت عمومی به عمل آورد.
از دیگر مصوبات کمیته این بود که فرماندهی انتظامی با همکاری شهرداری‌ها و بهزیستی نسبت به جمع‌آوری متکدیان پاکستانی و ساماندهی آن‌ها اقدام کند و اداره آبفا و آبفار شهرستان عسلویه ضمن کلر زنی منظم آب شرب و رفع نواقص موجود به‌ویژه در حوزه روستاها هماهنگی لازم را برای بازدیدهای مشترک با بازرسان شبکه بهداشت از سامانه‌های آب‌رسانی به عمل آورند.
مقرر شد در اسرع وقت شهرداری‌ها در شهر و دهیاری‌ها در روستاها از عرضه مرغ زنده جلوگیری کنند. بازار ماهی‌فروشان شهر عسلویه در اسرع وقت ساماندهی و مناسب‌سازی شود. کشیک دامپزشکی از ۲۵ اسفند فعال شود و نسبت به نظارت بر سردخانه‌ها و مراکز عرضه گوشت اقدام لازم را به عمل آورند. همچنین دامپزشکی از طریق نظارت بر بازار و سلامت ماهی قرمز شب عید با همکاری محیط‌زیست و نیروی انتظامی از عرضه سایر جانوران (لاک‌پشت، سمندر و ...) ممانعت به عمل آورد.
در این کمیته مصوب شد که خدمات شهری منطقه ویژه نسبت به ساخت یا استقرار سرویس‌های بهداشتی سیار در چندین نقطه از شهرستان (نایبند، خره، ورودی جنگل‌های حراء و روبروی سازمان منطقه ویژه) اقدام کند.
همچنین مقرر شد که خدمات شهری منطقه ویژه ضمن آمادگی لازم در زمان قطعی آب از طریق تانکرهای سیار اقدام به آبرسانی (به‌ویژه محل اسکان و کمپ‌های مسافرین) کند و در صورت امکان نسبت به تهیه نیروی انسانی-خدماتی در مدارس محل اسکان همکاری لازم را با آموزش‌وپرورش به عمل آورد.

انتهای پیام/ ع.م 3090
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
کمیته     جاسم.زارعی     شبکه.بهداشت‌درمان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >