رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه:
طرح پرسش‌گری بیماری مالاریا از افاغنه انجام شد

25 اسفند 1395
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: از اول اسفندماه سال جاری طرح پرسشگری از فرهنگ مهاجرین وارده به شهرستان گناوه در خصوص بیماری مالاریا آغازشده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ دکتر علی زکی زاده افزود: در این طرح از 50 فرد افغانی و 5 فرد پاکستانی که کمتر از شش ماه وارد ایران شده‌اند، طبق پرسشنامه‌های تعیین‌شده پرسش‌گری به عمل آمد.
این مقام مسئول اظهار داشت: راه‌های انتقال این بیماری از راه‌های گزش توسط پشه‌های آنوفل ماده آلوده، انتقال خون، مادر به فرزند که در صورت در معرض قرار گرفتن این دو مورد، بدن به این بیماری آلوده می‌شود.
وی بیان کرد: از مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا به بیماری مالاریا، حملات دوره‌ای لرز، تب و عرق کردن است که دوره تب بر اساس نوع پلاسمودیم ممکن است 48 ساعته یا 72 ساعته باشد، همچنین سردرد و تهوع نیز از عوارض جانبی این بیماری است.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: افرادی که در معرض خطر این بیماری قرار دارند افرادی هستند که به مناطق مالاریا خیز و گرمسیری کشور مسافرت داشته‌اند و یا از کشورهای آلوده مجاور مانند افغانستان و پاکستان به ایران آمده‌اند.
دکتر زکی زاده تصریح کرد: ساده‌ترین و بهترین راه تشخیص این بیماری آزمایش خون محیطی است که در آن برای کلیه افراد تب‌دار و مشکوک به مالاریا و یا افراد در تماس با بیمار به‌طور رایگان در مراکز جامعه سلامت شهری و روستایی این آزمایش‌ها انجام می‌گیرد و در صورت مبتلا بودن فرد، درمان قطعی در این مراکز رایگان انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به پیشگیری و کنترل به‌موقع این بیماری افزود: بررسی زیستگاه‌های لارو و پشه بالغ تا در صورت لزوم سم‌پاشی اماکن صورت پذیرد، بیماریابی و درمان موارد، استفاده از پشه‌بندهای ریزبافت و آغشته به حشره‌کش، پشه‌بند بهداشتی، نصب توری جلوی درب و پنجره، بهسازی محیط از طریق خشکاندن ماند آب‌ها و مهار آب‌های راکد از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری است.
دکتر زکی زاده اظهار داشت: بر اساس پرسشنامه‌های تعیین‌شده پرسش‌گری به عمل آمد، سپس از این افراد نمونه لام مالاریا گرفته شد و به آزمایشگاه معاونت دانشگاه علوم پزشکی و سپس به مرکز مدیریت بیماری‌های استان ارسال می‌گردد تا عوامل خطر در این گروه پرخطر بیماری شناسایی‌شده و اگر بیمار وارده به شهرستان وجود دارد درمان شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: مالاریا یک بیماری تب‌دار عفونی است که توسط نوعی انگل تک‌سلولی به نام پلاسمودیوم ایجاد می‌گردد.

 

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
بیماری.مالاریا     افاغنه     دکتر.علی.زکی‌زاده     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   25 اسفند 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >