اجرای عملیات بیولوژیکی مبارزه با مالاریا در آب‌های راکد بندر دیّر

29 فروردين 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر از اجرای عملیات بیولوژیکی مبارزه با عامل بیماری مالاریا در آب‌های راکد بندر دیّر خبر داد.

مهندس عادل مقدس در حاشیه اجرای عملیات بیولوژیکی مبارزه با عامل بیماری‌زا مالاریا در آب‌های راکد بندر دیّر گفت: بارندگی‌های فصل زمستان و همچنین بالا بودن زه آب در برخی از مناطق باعث ایجاد ماند آب‌هایی در سطح شهر دیّر شده است که این ماند آب‌ها محیط مناسبی برای رشد و نمو عوامل بیماری‌زا به‌خصوص مالاریا ایجاد می‌کند و
وی با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های شبکه بهداشت و درمان در راستای کنترل و مبارزه با عوامل بیماری‌زای موجود در آب‌های راکد در شهرستان دیّر اظهار کرد: به‌منظور ارتقاء سطح سلامت جامعه، بهداشت عمومی، كنترل عوامل بیماری‌زا و مبارزه با بيماري‌هایی از قبیل مالاریا و حتی مگس‌های خانگی، آب‌های راکد و فاضلاب‌ها در سطح بندر دیّر توسط سموم بیولوژیکی سم‌پاشی شد.
مهندس مقدس به روش‌های مختلف مقابله با عوامل بیماری‌زا موجود در آب‌های راکد و فاضلاب‌ها اشاره و اظهار کرد: روش‌های مختلفی برای مقابله با لاروهای بیماری‌زا وجود دارد که بهترین راه مبارزه، اجرای عملیات کنترل بیولوژیکی است.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر به نقاط تحت پوشش اجرای عملیات بیولوژیکی مبارزه با عوامل بیماری‌زا در آب‌های راکد در بندر دیّر اشاره کرد و گفت: در تمامی مناطق شهر دیّر شامل مناطق فاز 1، 2 و 3 فرودگاه، محله‌های سید صفا و خنیا، خیابان شهید بهشتی، خیابان ساحلی، خیابان حجاب و بازار مرکزی، فرهنگیان، شهرک شهید قدوسی، چهل‌وهشت دستگاه در حجمی به مساحت 17 هزار مترمربع این عملیات اجراشده است.
مهندس مقدس تصریح کرد: عمليات بیولوژیکی مبارزه با عوامل بیماری‌زا گامي در جهت رشد و ارتقا سلامت و بهداشت عمومي جامعه است كه به‌طور مستمر نسبت به آن اقدام مي‌شود.
کارشناس مسئول واحد مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر نیز با اشاره به نوع حشره‌کش مصرفی گفت: در این عملیات از سم بیوفلش استفاده شد که حاوی باسیلوس تورین ژنسیس بوده که پس از ورود در آب، این باسیل‌ها آزادشده به مصرف لاروهای ناقلین بیماری‌زا می‌رسد که پس از مصرف با تأثیر بر روی لاروها باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شود.
اسدالله نیکنام بابیان اینکه استفاده از حشره‌کش بیولوژیک فاقد خاصیت سمی و بیماری‌زایی برای انسان و سایر جانوران است گفت: این حشره‌کش‌ها اثر کامل بر روی آفت و حشره ناقل موردنظر دارند و فاقد خاصیت سمی و بیماری‌زایی برای انسان و سایر جانوران است.
وی در خصوص استفاده از حشره‌کش‌ها برای از بین بردن و مبارزه با ناقلین و لاروهای بیماری‌زا گفت: استفاده از سموم حشره‌کش‌ متداول دارای دو مشکل بسیار جدی مقاومت ناقلین به این حشره‌کش‌ها و آلودگی‌های زیست‌محیطی است که این مشکلات در مبارزه بیولوژیکی وجود ندارد.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر     بیولوژیک     مالاریا     مهندس.مقدس        

تاریخ بروز رسانی:   29 فروردين 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >