هاری، بیماری‌ای با خطر کشندگی صد در صد

17 ارديبهشت 1396
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: در سال 95 تعداد 249 مورد حیوان گزیدگی، با مراجعه به مرکز بهداشت شهرستانم بوشهر برعلیه این بیماری واکسینه و سرم ضدهاری دریافت کرده‌اند.

مهندس حسن فخرایی گفت: واکسن و سرم ضدهاری برای هر فرد مصدوم تا 800 هزار تومان تخمین زده می‌شود.
وی افزود: برای کنترل بیماری هاری از نگهداری سگ و گربه در منزل خودداری شود و در مواردی که الزام برای نگهداری اینگونه حیوانات در منزل می‌باشد حتماً قلاده گذاری شده و نسبت به واکسیناسیون حیوان اقدام شود و همچنین از تماس سگ‌های خانگی با سگ‌های بی‌سرپناه جلوگیری شود.
مسئول واحد مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر نیز در این خصوص گفت: در صورت بروز علائم بیماری هاری، این بیماری درمان‌پذیر نیست و سرانجام به مرگ منجر می‌شود و تنها افرادی که پس از گزیدگی پستانداران اهلی و وحشی بلافاصله در اسرع وقت به مراکز درمان پیشگیری مراجعه و تحت مراقبت‌های مربوطه قرار گیرند می‌توانند از ابتلا به بیماری هاری در امان بمانند.
دکتر زهره زمانیان اشاره کرد: در تمام موارد حیوان گزیدگی بایستی حیوان را مشکوک به هاری فرض نمود و اقدام‌های لازم را بلافاصله انجام داد تا خلاف آن ثابت شود و موضوع ازنظر هاری منتفی گردد.
وی توصیه کرد: در صورت بروز حیوان گزیدگی سریعاً ناحیه گاز گرفته‌شده را با آب و صابون تمیز نموده اما نباید جلوی خونریزی را گرفت بلکه اجازه بدهید که خون جاری شود و میکروب‌ها را بیرون بریزد و مصدوم را برای درمان پیشگیری ازهاری به مرکز بهداشت یا بیمارستان رسانده تا واکسیناسیون ضدهاری تزریق شود.
انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
هاری     مرکز.بهداشت     شهرستان.بوشهر     مهندس.فخرایی     کارشناس.مبارزه.بیماری‌ها     دکتر.زمانیان    
   

تاریخ بروز رسانی:   17 ارديبهشت 1396

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >