فرماندار عسلویه عنوان کرد:
احداث کشتارگاه مورد تائید شبکه بهداشت و درمان از اولویت‌های حوزه سلامت است

20 خرداد 1396
فرماندار و رییس شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان عسلویه گفت: احداث کشتارگاه مورد تائید شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی یکی از اولویت‌های حوزه سلامت است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، عبدالله نادری در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی عسلویه اظهار داشت: احداث کشتارگاه با شاخص‌های استاندارد و بهداشتی در شهرستان عسلویه یک ضرورت است.
رییس شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان عسلویه اضافه کرد: در کمیته برنامه‌ریزی اعتبارات لازم برای احداث کشتارگاه در نظر گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت بیماری مشترک بین انسان و دام به‌ویژه تب کریمه کنگو، مرزهای ورودی شهرستان تحت کنترل شدید و ورود دام‌های آلوده از شهرستان‌های هم‌جوار قرار خواهد گرفت.
نادری در خصوص جمع‌آوری روغن پوماس نیز تأکید کرد: ورود بیش‌ازپیش نیروی انتظامی، تعزیرات، دادستانی، صنعت و معدن، اصناف و گمرک در کار شبکه بهداشت و درمان ضروری است.
وی خواستار تشکیل تیم قوی تا پایان ماه مبارک رمضان شد و افزود: در تیرماه سال جاری با قاطعیت هرچه‌تمام‌تر با متخلفین که در این زمینه سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند برخورد قانونی شود.
کنترل بیماری‌های مشترک دام و انسان
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه نیز اظهار داشت: گفتمان جهان امروز، محوریت سلامت در توسعه پایدار است و تضمین سلامت بدون توجه به جنس، سن، قومیت و محل زندگی به‌عنوان ارزش و حقی همگانی ازجمله وظایف دولت شناخته‌شده و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر این موضوع صراحت دارد.
مهندس جاسم زارعی اضافه کرد: دولت موظف شده است برای نهادینه کردن مدیریت، سیاست‌گذاری، ارزشیابی و هماهنگی گسترش سلامت همگانی و امنیت غذا و تغذیه در کشور، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را تشکیل دهد.
وی ادامه داد: بر اساس مقررات مصوب هیأت وزیران، رییس‌جمهور، رییس شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دبیری این شورا را بر عهده‌دارند.
مهندس زارعی در ادامه گزارش مختصری از مصوبات جلسات قبل و اقدامات انجام‌شده را ارایه کرد و اظهار داشت: آخرین جلسه پایان سال ۹۵ در خصوص کشتارگاه و جمع‌آوری روغن پوماس بود و اولین جلسه در سال ۹۶ در فروردین‌ماه ویژه هفته سلامت و دومین جلسه اضطراری ویژه مالاریا تشکیل شد.
برخورد جدی با سودجویان
وی بیان کرد: در مورد احداث کشتارگاه پیگیری‌های این شبکه بهداشت و اداره دامپزشکی تاکنون نتیجه لازم نداده و ورود بیش‌ازپیش فرماندار، شهرداران و دهیاران را می‌طلبد چون شبکه بهداشت و دامپزشکی ناظر هستند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه خاطرنشان کرد: در مورد جمع‌آوری روغن پوماس با همکاری ائمه جمعه، شهرداران، دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا در زمینه همکاری درخطر استفاده از روغن پوماس در حد وسیعی در سطح شهرستان انجام گرفت.
وی بر لزوم تشکیل یک تیم قوی و پای‌کار متشکل از نیروی انتظامی، تعزیرات، دادستانی، صنعت و معدن، اصناف، گمرک، شبکه بهداشت و درمان و نماینده فرماندار تأکید کرد و افزود: با قاطعیت با افرادی که به دلیل سودجوئی تاکنون علیرغم اطلاع‌رسانی و تذکرات قبلی، تمکین نکردند، برخورد شود.
کنترل ورود دام به شهرستان
سرپرست شبکه بهداشت و درمان افزود: با توجه به خطر انتقال بیماری‌های مشترک به‌ویژه بیماری خطرناک تب کریمه کنگو لازم است مرزهای ورودی استان‌های مجاور به‌ویژه هرمزگان و فارس تحت کنترل شدید قرار داده و اجازه ورود دام به شهرستان داده نشود.
تشکیل خانه‌های مشارکت مردمی
رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر ضمن تشکر از فرماندار، رییس شبکه و اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان به تشریح نظامنامه استانی مدیریت سلامت همه‌جانبه و شرح وظایف کارگروه شهرستان پرداخته و بر لزوم انعقاد تفاهم‌نامه با ادارات و ارگان‌ها تأکید کرد.
دکتر عیسی صفوی به اهمیت تشکیل خانه‌های مشارکت مردمی متشکل از صنوف، سمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد، شورای پیام گذاران سلامت متشکل از نفرات دوم ادارات، اندیشگاه سلامت، کمیته دیدبانی سلامت، کمیته پیام‌رسان سلامت و کمیته پیوست سلامت اشاره کرد.
سومین نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان عسلویه با حضور رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با دستور کار معرفی نظام‌نامه استانی مدیریت سلامت همه‌جانبه، احداث کشتارگاه و جمع‌آوری روغن پوماس برگزار شد.


انتهای پیام/ ع.م 3090

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation
 

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه     شورا     سلامت.امنیت     کشتارگاه     فرماندار    
عبدالله.نادری        

تاریخ بروز رسانی:   20 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >