نیازسنجی سلامت جامعه در شهرستان دیّر با مشارکت مردم انجام می‌شود

24 خرداد 1396
کارشناس مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: مشکلات بهداشتی با مشارکت مردم شناسایی و نیازسنجی سلامت جامعه در شهرستان دیّر انجام می‌شود.

سمنبر پورات در کارگاه آموزشی نیازسنجی سلامت بابیان اینکه نیازسنجی سلامت نخستین مرحله اجرای مداخلات ارتقای سلامت می‌باشد، اظهار کرد: نیازسنجی فرایندی نظام‌دار برای شناسایی فاصله بین وضع موجود با وضع مطلوب است که نهایتاً به تعیین اولویت‌ها برای اقدام و اجرا منتهی می‌شود.
وی با تأکید بر کار گروهی در تعیین اولویت‌های سلامت جامعه گفت: کلیه برنامه‌های ارتقاء سلامت باید بر پایه مشارکت گسترده افراد جامعه و توسط خود مردم اجرا شود، چراکه افرادی از جامعه که تحت تأثیر مشکل بهداشتی قرار می‌گیرند، بهتر می‌توانند با به اشتراک‌گذاری مشکلات محیطی و پرداختن به دغدغه‌های جامعه به حل مسائل بهداشتی کمک کنند.
وی اضافه کرد: با این دیدگاه برای نیازسنجی مشکلات بهداشتی تیم‌های نیازسنجی پیش‌بینی‌شده است که دارای رئیس و دبیر بوده و ترکیب سایر اعضاء آن در سطوح مختلف مشخص می‌باشد و این فرایند در سطوح معاونت بهداشتی و مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت اجرا می‌شود.
کارشناس مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به اهمیت نیازسنجی گفت: گاهی اوقات مجریان بدون شناخت کافی از نیازها و مشکلات مردم، برنامه‌هایی را برای آن‌ها تدارک دیده و به شکل دستوری و آمرانه اجرا می‌کنند که درنتیجه برنامه‌ها موفقیت مورد انتظار را به دست نمی‌آورند که این ضعف در این طرح با بهره‌گیری از نظرات مردم و نمایندگان آن‌ها مرتفع ‌شده است.
پورات تصریح کرد: در این طرح، مسائل و مشکلات بهداشتی مردم به‌طور واقعی و از نزدیک بررسی و شناسایی‌شده و این مسائل بر طبق معیارهایی که منجر به ارتقاء بهره‌وری شوند اولویت‌بندی و جهت اجرا انتخاب می‌شوند.
وی عنوان کرد: برای تشکیل تیم‌های نیازسنجی علاوه بر مسئولین بهداشتی منطقه از دهیاران، اعضا شورای اسلامی شهر و روستا، روحانی محل، مدیر، معلم و سمن‌های فعال در حوزه سلامت استفاده می‌شود.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر     نیازسنجی     آموزش     آموزش.سلامت     سمنبر.پورات    
   

تاریخ بروز رسانی:   24 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >