سرپرست مرکز بهداشت بوشهر خبر داد؛
تخصیص سبدهای غذایی به مادران باردار شهرستان بوشهر

29 خرداد 1396
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر از ارائه خدمات برنامه‌های حمایتی و تخصیص سبدهای غذایی به مادران باردار شهرستان بوشهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۸ مادر باردار با مشارکت موسسه بنیاد علوی و مرکز بهداشت شهرستان بوشهر از خدمات برنامه‌های حمایتی و تخصیص سبدهای غذایی برخوردار شدند.
وی اضافه کرد: در این برنامه، زنان باردار حایز شرایط از ابتدای ماه چهارم حاملگی تا شش ماه پس از زایمان (به مدت ۱۲ ماه) تحت پوشش قرار می‌گیرند و زنان شیرده هدف، در حقیقت همان زنان شیردهی هستند که از دوران بارداری تحت پوشش برنامه قرارگرفته بودند تا اینکه از شیردهی موفقی برخوردار شوند.
مهندس فخرایی در خصوص سوءتغذیه نوزادان افزود: نوزادانی که با وزن کمتر از ۲ هزار و ۵۰۰ گرم متولد می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به سوءتغذیه و بیماری‌های مختلف ازجمله اسهال بوده و خطر مرگ‌ومیر در آنان بیشتر از نوزادانی است که با وزن طبیعی متولدشده‌اند.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بوشهر ادامه داد: اجرای برنامه‌های حمایتی و تخصیص سبدهای غذایی به این گروه ازجمله اقداماتی است که می‌تواند آمار شیوع تولد نوزادان کم‌وزن را کاهش دهد.
وی بیان کرد: از شاخص‌های انتخاب مادران باردار تحت پوشش برنامه می‌توان به نیازمند بودن مادر و نداشتن بیماری، دارا بودن یکی از شاخص‌های بهداشتی- تغذیه‌ای اشاره کرد.
مهندس فخرایی افزود: نيازمند بودن مادر (به تأیید شورای اسلامی منطقه سکونت) و نداشتن بيماری (شرايط منع مطلق بارداری)، دارا بودن يکی از شاخص‌های بهداشتی – تغذیه‌ای به ترتيب اولويت BMI کمتر از 18 و نیم، وزن کمتر از 45 کيلوگرم در قبل از بارداری، هموگلوبين کمتر از 11 گرم در دسی ليتر (در سه‌ماهه دوم بارداری)، دوقلويی و بيشتر و وزن گيری نامطلوب دوران بارداری بر اساس جدول ميزان افزايش وزن برحسب BMI ازجمله شاخص‌های انتخاب مادران باردار تحت پوشش این برنامه است.
وی تصریح کرد: برنج، ماکارونی، بلغور جو، مرغ، کنسرو تن ماهی، عدس، نخود، سویا، پنیر، خرما، روغن، حلوا ارده و عسل ازجمله اقلام موجود در سبد غذایی توزیعی دوماهه برای هر زن باردار یا شیرده در این طرح است.

انتهای پیام/ ا .س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
مرکز.بهداشت     شهرستان.بوشهر     سبد.غذایی     مهندس.فخرایی    

تاریخ بروز رسانی:   29 خرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >