از ابتدای آغاز طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت؛
بیش از هشت هزار و 900 جوان گناوه‌ای تحت مراقبت و معاینه قرارگرفته‌اند

20 تير 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: از ابتدای آغاز طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در شهرستان گناوه بیش از هشت هزار و 900 جوان گناوه‌ای تحت مراقبت و معاینه قرارگرفته‌اند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، دکتر علی زکی زاده عنوان داشت: طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت باهدف گسترش عدالت در سلامت، ارتقای کیفیت، افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و افزایش رضایت‌مندی مردم در کشور از سال گذشته در حال اجراشدن است.
وی تصریح کرد: یکی از بسته‌های خدمتی این طرح، برنامه ارایه مراقبت‌های اولیه سلامت در قالب گروه‌های سنی مانند کودکان، نوجوانان، جوانان، میان‌سالان و سالمندان در شهرها و روستاهاست که باهدف افزایش پوشش و بهره‌مندی از خدمات مراقبت‌های اولیه اجرا می‌گردد.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه ادامه داد: مراقبان سلامت برای مردم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل می‌دهند و آنان را به سه دسته سالم، در معرض خطر و بیمار تقسیم‌بندی می‌کنند.
دکتر علی زکی زاده اظهار کرد: افراد در معرض خطر کسانی هستند که هنوز بیمار نیستند اما به علل مختلف مانند کم‌تحرکی، سوءتغذیه، فشارخون، چاقی، اضافه‌وزن، استعمال سیگار یا مواد اعتیادآور دیگر در معرض انواع بیماری‌های واگیر یا غیر واگیر هستند.
این مقام مسئول به نقش پررنگ قشر جوان و لزوم توجه جدی بر سلامت آنان اشاره کرد و افزود: شهرستان گناوه بیست هزار و 706 نفر جوان دارد که از این تعداد هشت هزار و 908 نفر یعنی 43 درصد، طبق برنامه تحول در نظام بهداشت تحت معاینه و مراقبت سلامت قرارگرفته‌اند.
دکتر زکی زاده خاطرنشان کرد: 20 درصد از جمعیت شهرستان گناوه را گروه سنی جوانان (۱۸ تا ۳۰ سال) تشکیل می‌دهد، هرچند که این گروه در مقایسه با سایر گروه‌های سنی کمتر بیمار می‌شود اما رفتارها، مهارت‌ها و شیوه زندگی که در این سنین کسب می‌شود تأثیر شگرفی بر بار بیماری‌ها در سنین میان‌سالی و سالمندی خواهد داشت.
رییس شبکه بهداشت و درمان گناوه تصریح کرد: در برنامه غربالگری سلامت جوانان، سلامتی افراد با توجه به سابقه بیماری و ارزیابی سبک زندگی، معاینه فیزیکی، سلامت روان و سلامت اجتماعی توسط بهورز، مراقب سلامت و کارکنان بهداشتی و پزشک بررسی، پیگیری و درمان می‌شود.
وی ادامه داد: این معاینات شامل ارزیابی قد، وزن، دور کمر، اندازه‌گیری فشارخون، مراقبت دهان و دندان، ارزیابی و مشاوره رفتارهای تغذیه‌ای، ارزیابی و مشاوره مصرف دخانیات، رفتارهای پرخطر، غربالگری و مشاوره سلامت روان می‌باشد که مراقبین سلامت مسئولیت انجام آن را بر عهده داشته‌اند و معاینات پزشکی توسط پزشک انجام‌شده و ثبت سامانه سیب می‌شود.
مسئول سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز گفت: دوران جوانی که یکی از باارزش‌ترین دوران زندگی است و سنین ۲۹-۱۸ سال را شامل می‌شود، در این دوره جوانان بسیاری از رفتارهای تأثیرگذار بر سلامت و شیوه زندگی در آن‌ها شکل‌گرفته و در حقیقت این سنین بهترین فرصت ممکن برای سرمایه‌گذاری سلامت در جهت بهبود و رشد شاخص‌های سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی است.
زهره بهمیاری ادامه داد: جوانان که گروه سنی 29-18 ساله را شامل می‌شوند بخش عمده جمعیت دنیا بخصوص کشورهای درحال‌توسعه را تشکیل می‌دهند، این قشر عظیم نیروی پرتوان و سازنده‌ای است که نیازمند توجه ویژه برای مصون ماندن از مخاطرات جسمی، روانی، انحرافات اخلاقی و فرهنگی و اجتماعی می‌باشد، مسایلی از قبیل طلاق، اعتیاد، حوادث و سوانح، بیماری‌های مقاربتی و ایدز از مخاطرات مهمی هستند که مجموعه این قشر عظیم را تهدید می‌کنند.
مسئول سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان گناوه تصریح کرد: متأسفانه این قشر آسیب‌پذیر از آگاهی کافی برخوردار نیستند، ناآگاهی از مضرات استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی، ناآگاهی از مهارت‌های زندگی و معیارهای مناسب انتخاب همسر، ناآگاهی از مشکلات طلاق، ناآگاهی از روابط جنسی و مخاطرات آن، ناآگاهی از بیماری‌های آمیزشی و ایدز نه‌تنها سلامت جسمی، بلکه سلامت روانی، اجتماعی و اخلاقی جوانان را تهدید می‌کند.

انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه     دکتر.علی.زکی‌زاده        

تاریخ بروز رسانی:   20 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >