بیماری وبا با انجام اقدامات پیشگیری‌کننده قابل‌کنترل است

21 تير 1396
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: بیماری وبا یک بیماری اسهالی حاد است که از طریق یک میکروب آن‌هم فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند و با انجام اقدامات پیشگیری‌کننده قابل‌کنترل است.

مهندس علیرضا یوسفی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه افزود: بیماری وبا ازجمله بیماری‌های اسهالی است که از دیرباز جان بشر را تهدید می‌کرده، قدرت این بیماری در همه‌گیری و مبتلا کردن تعداد زیادی از افراد می‌باشد.
وی ادامه داد: با کنترل مرزها نمی‌توان از ورود این بیماری جلوگیری کرد ولی با انجام اقدامات پیشگیری‌کننده این بیماری قابل‌کنترل می‌باشد.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: میکروب عامل وبا فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند و از طریق مدفوع انسان آلوده به دیگران سرایت کند، همچنین انتقال انسان به انسان از طریق آلودگی آب و غذا صورت می‌گیرد.
مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز در این خصوص گفت: علایم این بیماری اسهال حاد آبکی و ناگهانی، عطش فراوان، گرفتگی ساق پا، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، احساس پری و غرغر شکم و فقدان تب و دل‌درد و دل‌پیچه می‌باشد.
راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری وبا
سید مجید موسوی ادامه داد: علت مرگ در این بیماری از دست دادن آب و املاح بدن می‌باشد، پس در صورت ابتلا به اسهال بایستی ضمن تأمین آب و املاح بدن با مصرف نوشیدنی‌های سالم مثل سرم خوراکی ORS، دوغ، ماست، آب‌میوه طبیعی بیمار را جهت انجام آزمایش و انجام مراقبت‌های مربوطه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی انتقال داد.
وی افزود: مهم‌ترین اصول پیشگیری این بیماری مصرف آب سالم، غذای سالم و شستن دست‌ها می‌باشد.
این مقام مسئول عنوان داشت: آب ممکن است در سرمنشأ با مدفوع آلوده یا با تماس با دست آلوده به مدفوع انسانی آلوده گردد و غذاهایی نظیر سبزی‌ها و میوه‌جات نیز ممکن است با آب آلوده آبیاری و آلوده گردند و غذاهای دریایی مثل ماهی و صدف‌ها نیز اگر از آب آلوده صید شوند می‌توانند حامل میکروب عامل بیماری باشند.
سید مجید موسوی گفت: همیشه باید از سلامت آب آشامیدنی مخصوصاً در صورت همه‌گیری این بیماری اطمینان حاصل کرد و همچنین سبزی‌ها و میوه‌جات را بایستی به طریق بهداشتی سالم‌سازی و شستشو نمود و غذاهای دریایی را خوب پخته و سپس مصرف نماییم.
وی ادامه داد: بیماریابی این بیماری آ ز طریق نمونه‌گیری مدفوع از بیماران دچار اسهال حاد آبکی و القاح به محیط انتقالی مخصوص صورت می‌گیرد.
مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان گناوه تصریح کرد: در شهرستان گناوه در سال 95 تعداد 736 مورد اسهال گزارش‌شده است که از 48 درصد آنکه دارای اسهال حاد آبکی بوده‌اند نمونه‌گیری التور جهت بیماریابی وبا انجام‌شده که خوشبختانه همه موارد منفی بوده‌اند.

انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
بیماری.وبا     فرهنگ.سلامت     معاون.بهداشتی     مهندس.علیرضا.یوسفی     سیدمجید.موسوی     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   21 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >