معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی:
بیماریابی فعال مالاریا در طرح‌های پرورش میگوی شهرستان دشتی انجام شد

28 تير 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی گفت: طرح بیماریابی فعال مالاریا در طرح‌های پرورش میگوی زیارت ساحلی شهرستان دشتی انجام شد.

مهندس پرویز احمدی افزود: طرح ضربتی بیماریابی فعال مالاریا در بین 200 نفر از کارگران افغان و بلوچ شاغل در طرح‌های پرورش میگوی زیارت ساحلی شهرستان دشتی انجام شد.
وی افزود: در این طرح که به مدت 3 روز و با دوتیم عملیاتی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مرکز خدمات جامع سلامت امام رضا (ع) زیارت ساحلی انجام شد، از 200 کارگر افغان و بلوچ لام خون محیطی و کیت تشخیص سریع مالاریا گرفته شد که نتیجه تمام نمونه‌گیری‌ها منفی بود.
مهندس پرویز احمدی به معرفی بیماری مالاریا و علایم آن پرداخت و تصریح کرد: مالاریا یک بیماری عفونی است که به‌وسیله انگلی به نام پلاسمودیوم ایجادشده و توسط نیش پشه آنوفل منتقل می‌شود و با توجه به افزایش فعالیت پشه‌ها در فصول گرم سال، احتمال انتقال این بیماری از ابتدای فصل بهار تا اوایل پاییز بیشتر می‌باشد و دارای علایمی همچون تب‌لرز، سردرد، تعریق و خستگی می‌باشد که به‌صورت دوره‌ای تکرار می‌شود.
وی همچنین به راه‌های پیشگیری از این بیماری اشاره کرد و افزود: جهت پیشگیری از این بیماری باید از گزش افراد توسط پشه جلوگیری نمود که نصب توری برای پنجره‌ها، استفاده از پشه‌بند، استفاده از قلم دورکننده حشرات، جلوگیری از جمع شدن آب‌های راکد از طریق کانال‌کشی آب‌های سطحی و سم‌پاشی ازجمله راه‌های پیشنهادی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
مهندس پرویز احمدی تصریح کرد: تشخیص زودهنگام و درمان فوری پس از بروز علایم بیماری می‌تواند مدت ابتلا به عفونت را کاهش داده و آ عوارض بیماری و مرگ جلوگیری کند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی اظهار کرد: برنامه بیماریابی فعال مالاریا به‌صورت ماهانه برای کارگران تازه وارد و افرادی که علایم بیماری را دارا می‌باشند توسط مرکز خدمات جامع سلامت امام رضا (ع) زیارت ساحلی انجام می‌شود و علاوه بر آن تراکت‌های آموزشی در مورد بیماری مالاریا نیز در بین کارگران و سرپرستان این طرح‌ها توزیع گردیده است.
انتهای پیام/ م.ا 3040

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
بیمای.مالاریا     معاون.بهداشتی     مهندس.پرویز.احمدی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتی        

تاریخ بروز رسانی:   28 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >