مرگ به علت حوادث ترافیکی در دیّر دو برابر شده است

4 امرداد 1396
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر از دو برابر شدن مرگ‌ومیر به علت حوادث ترافیکی طی سال گذشته در این شهرستان خبر داد.

مهندس عادل مقدس در نشست شورای مدیران شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: كليه مراكز خدمات جامع سلامت تحت پوشش برنامه ثبت مرگ هستند و اطلاع‌رسانی مرگ‌ومیر از كليه مراكز به شبكه بهداشت و درمان شهرستان دير صورت مي‌گيرد به‌طوری‌که سالانه بیش از 200 مورد مرگ گزارش‌شده به ثبت مي‌رسد.
وی افزود: بر اساس آخرين اطلاعات تا پايان سال 95 ميزان خام مرگ در شهرستان 4 و سه‌دهم در 1000 نفر بوده است كه نسبت به سال گذشته 0/4 درصد افزایش داشته است.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به مشکلات برنامه ثبت مرگ‌ومیر گفت: ازجمله مشكلات اين برنامه در سطح شهرستان وجود گورستان‌هاي غیررسمی فاقد سيستم نظارت بر دفن و همچنین جواز دفن‌های صادرشده تحت عنوان (علت مرگ در حال بررسی) است که این موارد منجر به افزایش کد پوچ ‌شده است که خوشبختانه با پیگیری‌های فراوان و همکاری مراقبین سلامت و بهورزان تاکنون روند کد پوچ در شهرستان با کاهش روبه‌رو بوده است.
مقدس در خصوص علل مرگ‌ومیر در شهرستان دیّر گفت: ازنقطه‌نظر نتايج ثبت علل مرگ بر اساس آخرين اطلاعات به‌دست‌آمده در انتهای سال 95، شايع‌ترين علت مرگ در شهرستان دیّر، بيماری‌های قلبی و عروقی با 38 در صد در رتبه اول از جدول علل مرگ قرار دارد که نسبت به سال گذشته 2 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: حوادث غیرعمدی با 16/9 درصد، سرطان‌ها و تومورها با 14 و  نه دهم  درصد و بيماری‌های دستگاه تنفسی با 5/3 درصد در رتبه‌های بعدی علل شايع مرگ در شهرستان دیّر قرار می‌گيرند.
این مقام مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر عنوان کرد: 81 درصد موارد مرگ در شهرستان مربوط به منطقه شهري و 19 درصد در جمعیت روستايي اتفاق افتاده است که بر اساس گروه جنسی، 59 درصد را مردان و 41 درصد را زنان شامل مي‌شود.
وی یادآور شد: منابع جمع‌آوری اطلاعات در اين برنامه مراكز خدمات جامع سلامت، بيمارستان‌ها، پزشكي قانوني و اداره ثبت‌احوال شهرستان مي‌باشد.
شهرستان دير با جمعيت بالغ‌بر 56 هزار نفر داراي 5 مركز خدمات جامع سلامت می‌باشد.
 انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
شورای.مدیران     حوادث.ترافیکی     مهندس.عادل.مقدس     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   4 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >