جهت تعیین بقایای سموم دفع آفات نباتی؛
دستگاه پیشرفته جی سی مس (GC-Mass) در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو بوشهر راه‌اندازی شد

10 امرداد 1396
کارشناس آزمایشگاه کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دستگاه پیشرفته جی سی مس (GC-Mass) جهت تعیین بقایای سموم دفع آفات نباتی در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر علیرضا برمک افزود: به‌تازگی یکی از مجهزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تشخیص آنالیز و شناسایی ترکیبات مختلف شیمیایی مواد غذایی و دارویی در آزمایشگاه معاونت غذا و دارو بوشهر نصب و راه‌اندازی شده است.
وی در خصوص ویژگی‌های دستگاه جی سی مس (GC-Mass) اظهار کرد: ضرورت کار با این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است، از این دستگاه برای جداسازی و شناسایی ترکیبات مختلف استفاده می‌شود که در شرایط بهینه قابلیت تعیین مقادیر بسیار کم را دارا می‌باشد.
دکتر برمک بیان کرد: یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های مورداستفاده در آنالیز دستگاهی، روش کروماتوگرافی گازی- طیف‌سنج جرمی (GC-Mass) می‌باشد که ترکیبات، پس از جداسازی، با استفاده از طیف‌سنج جرمی شناسایی می‌شوند.
وی افزود: دستگاه GC-Mass ترکیبی از دو روش تجزیه‌ای است که گونه‌های یک مخلوط در GC جدا و سپس ساختار هرگونه به‌وسیله Mass شناسایی می‌شوند.
کارشناس آزمایشگاه کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: برتری عمده این روش نسبت به سایر روش‌ها، سریع بودن پاسخ‌دهی می‌باشد و شناسایی اجزای مخلوط ظرف کمتر از 90 ثانیه پس از ورود مخلوط به داخل دستگاه انجام می‌شود.
دکتر برمک گفت: حتی در صورت در اختیار داشتن مقادیر بسیار اندکی از یک مخلوط در حد پیکوگرم، می‌توان به‌دقت، اقدام به شناسایی نوع و مقادیر اجزای تشکیل‌دهنده آن نمود.
وی افزود: مهم‌ترین مزیت این روش نسبت به سایر روش‌ها از قبیل TEM، XRD، UV-Vis، IR، اسپکتروسکپی این است که برای تعیین ترکیبات به‌طور مستقیم از روش‌های فوق نمی‌توان استفاده کرد اما از روش MS می‌توان استفاده نمود.
کارشناس آزمایشگاه کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حساسیت این دستگاه بسیار قابل‌توجه بوده و بعد از جداسازی و اسکن با اسپکترومتر جرمی، با استفاده از کتابخانه و اطلاعات موجود در رایانه دستگاه که اطلاعات و طیف‌های جرمی ترکیبات مختلف در آن وجود دارد می‌توان اقدام به شناسایی اجزای جداسازی شده کرد.
وی تصریح کرد: امروزه، دستگاه Mass-GC در حوزه‌های مختلف علوم شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی دریا، محیط‌زیست و بیشتر در شاخه‌های مختلف شیمی، کشاورزی و داروسازی کاربرد وسیعی دارد.
دکتر برمک بیان کرد: اندازه‌گیری مقدار داروها و بررسی ساختار آن‌ها، سنجش آلودگی‌ها در آب، خاک و هوا، اندازه‌گیری و شناسایی هیدروکربن‌ها و ترکیبات آلی موجود، تعیین وزن مولکولی، فرمول تجربی و طیف جرمی ترکیبات، تجزیه ترکیبات آلی، بیولوژیک و پلیمرهای حاوی نانو ذرات، فلورین ها و ترکیبات شاخه‌ای، از کاربردهای این دستگاه می‌باشد.
وی اظهار کرد: جداسازی و شناسایی مواد، تعیین وزن مولکولی مواد، شناسایی ترکیبات ناشناخته، اندازه‌گیری ترکیبات آلی، تهیه کروماتوگرام و طیف جرمی، جداسازی و شناسایی مواد و ترکیبات ناشناخته در صنایع غذایی، شیمیایی و پتروشیمی به‌منظور تشخیص، تعیین و اندازه‌گیری مواد از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌باشد.
کارشناس آزمایشگاه کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدف خریداری و نصب این دستگاه در آزمایشگاه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، تعیین بقایای سموم دفع آفات نباتی در نمونه‌های مواد غذایی وارداتی ازجمله برنج و چای، از مبادی ورودی و گمرکات این استان می‌باشد.

انتهای پیام/ ا.ش 2070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
دکتر.علیرضا.برمک     معاونت.غذادارو    

تاریخ بروز رسانی:   10 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >