زخم پای دیابتی و توصیه‌های پیشگیرانه

16 امرداد 1396
متخصص داخلی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: ابتلا به دیابت (قند خون) سبب بروز عوارض گوناگونی می‌شود که یکی از آن‌ها زخم پا می‌باشد.

دکتر کامیار متولی اظهار داشت: زخم پای دیابتی عارضه‌ای خطرناک است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به قطع عضو شود ولی در صورت انجام اقدامات پیشگیرانه و درمان به‌موقع، بهبودی کامل حاصل خواهد شد.
متخصص داخلی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان، علایم این بیماری را درد دایمی، قرمزی، تورم، گرمی ناحیه درگیر، بریدگی و شکاف، خروج چرک، تب و لرز و لنگش عنوان کرد و افزود: فرد مبتلا می‌تواند یک یا چند از علایم فوق را داشته باشد.
توصیه‌های پیشگیرانه
دکتر کامیار اظهار کرد: توصیه می‌شود افراد دیابتی روزانه پاهای خود را با آب ولرم و صابون شست‌وشو داده و خشک‌کردن پاها پس از شست‌وشو با حوله مخصوص ناحیه بین انگشتان را جدی بگیرند و همچنین روزانه لای انگشتان پا و کف پاها جهت جست‌وجوی ترک یا زخم بررسی کنند.
متخصص داخلی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان افزود: چرب کردن نواحی کف و روی پاها (بین انگشتان را به‌هیچ‌وجه چرب نکنید)، هنگام کوتاه کردن ناخن‌ها با ناخن‌گیر، گوشه‌های ناخن را بیش‌ازاندازه کوتاه نکنید (ناخن‌ها را مستقیم و بدون هلال کوتاه کنید)، کفش‌های جلو و عقب بسته بپوشید و از پوشیدن صندل و دمپایی در خارج از منزل اجتناب کنید از دیگر توصیه‌های پیشگیرانه دیگر برای افراد دیابتی است.
دکتر کامیار خاطرنشان کرد: افراد دیابتی با پای‌برهنه راه نروند، از جوراب‌های فاقد دوخت استفاده کنند، در صورت استعمال دخانیات، ترک کنند، حتماً قند خون را به‌طور منظم بررسی و کنترل کنند و با دیدن هرگونه خراشیدگی یا زخم به پزشک مراجعه کنند و حتماً منظم ورزش کنند.

انتهای پیام/ م.ص 4020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
زخم.پای.دیابتی     فرهنگ.سلامت     دکتر.کامیار.متولی     بیمارستان.امام‌خمینی     شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   16 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >