با مدیریت صحیح خشم، از تبعات زیان‌بار آن کم کنیم

17 امرداد 1396
معاونت بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: خشم می‌تواند به پرخاشگری تبدیل شود و مقدمه‌ای برای تصمیمات زیان‌بار باشد که باید با مدیریت صحیح خشم، از تبعات زیان‌بار آن کم کنیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ مهندس علیرضا یوسفی در کارگاه آموزشی مدیریت خشم افزود: خشم وضعیتی روانی ‌است که در گستره آزردگی اندک تا غضب شدید می‌گنجد و معلول‌های فیزیکی خشم شامل، تند شدن ضربان قلب، افزایش فشارخون و میزان آدرنالین در خون است.
وی تصریح کرد: خشم می‌تواند مقدمه‌ای برای پرخاشگری و تصمیمات زیان‌بار باشد که بعداً موجب پشیمانی فرد گردد، پس هرکس بتواند مهارت مدیریت صحیح خشم را یاد بگیرید، در مواقع تنش‌زا بهترین تصمیم را خواهد گرفت.
روانشناس و مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه نیز گفت: خشم جزء هیجان‌های پایه است که می‌تواند منجر به پرخاشگری شود.
محمدرضا توکلی افزود: وقتی از مدیریت خشم صحبت می‌کنیم درواقع منظورمان کنترل خشم فرد در مرحله پیش از خشم است، بعد از خشم افراد اغلب دچار شرمندگی، پشیمانی، خجالت و گاه احساس گناه می‌شوند.
مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: خشم یک احساس و هیجان طبیعی و مجاز است و اگر به شیوه صحیحی ابراز شود، اشکالی ندارد.
راه‌های مهار خشم
محمدرضا توکلی به راه‌های مهار خشم اشاره‌کرده و اظهار داشت: ترک محیط، تنفس دیافراگمی، تغییر وضعیت، گفت‌وگو با فرد دیگر و شمارش اعداد به شیوه معکوس از اصلی‌ترین فنون مهار خشم است، همچنین فرد باید به‌صورت خودآگاهانه به خشم خود بیندیشد و قبل از رسیدن به مرحله پرخاشگری از تصمیم خود منصرف شود و خشم را مهار کند.
وی تصریح کرد: کسانی که عصبانی می‌شوند حداقل ۲ مهارت حل مسئله و دیگری ابراز خشم به شیوه صحیح را ندارند.
این مقام مسئول ادامه داد: بهترین شیوه برای ابراز خشم گفت‌وگو است که فرد باید یاد بگیرد بگوید من عصبانی هستم بدون این‌که صدایش بلند شود و یا لحن تهدیدآمیزی داشته باشد، به‌صورت خنثی بگوید من عصبانی هستم.
مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار کرد: وقتی عصبانی می‌شویم بهتر است درباره خودمان بگوییم نه چیزی یا کسی که باعث عصبانیت ما شده است، به‌جای این‌که بگوییم «تو همیشه مرا عصبانی می‌کنی» بگوییم «من عصبانی هستم»، «من ناراحتم که …» یا «من عصبانی هستم وقتی می‌بینم که ....
وی گفت: گاهی والدین تصور می‌کنند عصبانی شدن در مقابل بچه‌ها کار درستی نیست اما همیشه هم این‌طور نیست گاه بچه‌ها لازم است که عصبانیت والدین را ببینند و گاهی حتی بلند صحبت کردن، آن‌ها را متوجه اشتباه خود می‌کند اما عصبانیت صحیح با پرخاشگری همراه با توهین، تهدید، تحقیر و سرزنش متفاوت است.
محمدرضا توکلی اظهار داشت: خوب است که گاهی والدین عصبانیت خود را به کودک نشان دهند و او را از کار خطایی که کرده یا خطری که متوجهش بوده، آگاه کنند.
وی در ادامه با توجه افزایش رفتارهای پرخاشگرانه در سطح جامعه گفت: زمانی بروز خشم مشکل‌ساز می‌شود که شدت آن خیلی زیاد باشد و در موارد زیادی اتفاق بیفتد و نحوه‌ی ابراز آن نامناسب باشد.
محمدرضا توکلی اضافه کرد: در این صورت با انباشت تجارب ذهنی ناخوشایند و افزایش مداوم سطح برانگیختگی بدن، از قبیل افزايش ضربان قلب، فشارخون و افزايش فعاليت غدد درون‌ریز یک تهدید جدی برای سلامت روانی و جسمی فرد است که با تبدیل به رفتارهای پرخاشگرانه یک تهدید جدی برای سلامت دیگران می‌باشد.
این مقام مسئول ادامه داد: بهتر است علایم خشم از قبل شناسایی‌شده و پیش از شدت یافتن برای کنترل آن اقدام شود.
محمدرضا توکلی به علایم خشم، شناسایی موقعیت‌های ایجادکننده، شیوه‌های ابراز خشم و شیوه‌های مدیریت خشم پرداخت، سپس تکنیک‌های تنفس عمیق و آرمیدگی عضلانی را به مراجعان آموزش داد.
انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کنترل.خشم     معاونت.بهداشتی     مهندس.علیرضا.یوسفی     محمدرضا.توکلی    

تاریخ بروز رسانی:   17 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >