بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس شناخت علایم آن است/ زایمان زودرس، علت‌ها و راه‌های پیشگیری از آن

28 امرداد 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس شناخت علایم آن است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، مهندس علیرضا یوسفی افزود: زایمان زودرس به تولد نوزاد قبل از 37 هفته کامل بارداری به‌صورت زنده یا مرده گفته می‌شود.
علایم و نشانه‌های زایمان زودرس
وی با اشاره به اینکه بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس شناخت علایم آن است عنوان داشت: عفونت‌های دوران بارداری خصوصاً عفونت‌های منتقل‌شونده از راه واژن، بدشکلی‌ها و ناهنجاری‌های رحم، دهانه رحم نارسا، مشکلات جفت مانند جفت سر راه، بزرگی بیش‌ازحد رحم، چند قلویی و افزایش مایع آمنیوتیک (آب دور جنین) از مهم‌ترین علایم و احتمالات زایمان زودرس می‌باشد.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: برخی بیماری‌ها مانند دیابت، عفونت شدید لثه، آسم شدید، بیماری‌های روده، عفونت کلیوی، عفونت ریوی، ضربه به شکم، جراحی شکم، لوپوس، زایمان‌های متعدد و صدمات ناشی از حوادث، از دیگر علایم و احتمالات زایمان زودرس می‌باشد.
عوامل مستعد کننده زایمان زودرس
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه نیز گفت: سن کمتر از 18 یا بیشتر از 35 سال، قدکوتاه، سابقه قبلی از زایمان زودرس، دردهای زودهنگام شکمی پیش از 37 هفتگی بارداری، بارداری دوقلو و یا چندقلوزایی، وزن کم قبل از بارداری، مصرف سیگار، قلیان، الکل، کوکائین در بارداری، کار سخت و طولانی‌مدت، استرس زیاد، از عوامل مستعد کننده زایمان زودرس می‌باشند.
طیبه دیدار افزود: انقباضات منظم رحم، گاهی این انقباضات بدون درد می‌باشد و فقط سفتی و فشردگی در عضلات رحم ایجاد می‌شود، دردهای شکمی مانند دردهای دوران عادت ماهیانه، افزایش و یا تغییر واضح در ترشحات واژینال و یا خونریزی واژینال، پارگی کیسه آب و دفع مایع روشن از واژن، درد و فشار در قسمت انتهایی کمر، احساس اینکه جنین در حال فشار به سمت پایین است، تورم ناگهانی و یا شدید در پا، دست و صورت، تغییر واضح درحرکت جنین، تب ولرز، استفراغ و سردرد شدید، درد معده که به‌هیچ‌وجه برطرف نمی‌شود و گاهی همراه با اسهال می‌باشد.
بررسی انقباضات (سفت شدن) رحمی
وی ادامه داد: در حالت آرامش کامل بر روی پهلوی چپ خود دراز بکشید، دست خود را بر روی شکم و رحم خود قرار دهید، در حالت عادی اگر انگشت خود را بر روی رحم فشار دهید انگشت شما به‌راحتی در رحم فرو می‌رود، اما در هنگام سفت شدن رحم انگشت به‌سختی در رحم فرو می‌رود.
این کارشناس با اشاره به اینکه انقباضات (سفت شدن رحمی) ممکن است دردناک یا بدون درد باشد اظهار داشت: اگر این انقباضات منظم،4 بار در 20 دقیقه یا 8 بار در یک ساعت تکرار شود، در هرماهی از حاملگی که باشید، باید سریعاً به بیمارستان یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.
مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه عنوان داشت: اگر بر اساس عوامل و نشانه‌های گفته‌شده در معرض خطر زایمان زودرس هستید، استراحت خود را افزایش دهید، نفس عمیق و منظم بکشید، نباید پشت سر هم بیشتر از یک ساعت سرپا بایستید یا راه بروید، بیشتر از 2 ساعت در یکجا ننشینید، بیشتر از 20 دقیقه راه‌پیمایی نداشته باشید، دو بار در روز 10-8 لیوان مایعات بنوشید، این مایعات می‌تواند آب‌میوه، شربت رقیق، شیر یا آب ساده باشد.
طیبه دیدار افزود: از انجام بعضی از حرکات که می‌تواند دردهای زایمانی را قبل از موقع تشدید کند خودداری کنید، مانند دویدن، جابجا کردن وسایل سنگین، بالا و پایین رفتن از سربالایی‌ها، سرفه کردن زیاد، خم و راست شدن زیاد، پریدن از جوی آب، بالا رفتن از نردبان، بغل کردن بچه، پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند و لغزنده، سوارشدن در اتوبوس یا مینی‌بوس و سایر وسایل نقلیه عمومی، مثانه خود را فوری تخلیه کنید، هر 2 ساعت یک‌بار و در صورت نیاز زودتر از 2 ساعت ادرار کنید تا مثانه بیش‌ازحد پر نشود و ادرار به مدت طولانی باقی نماند.
وی تصریح کرد: ناراحتی، عصبانیت، دل‌شوره، اضطراب و ترس می‌تواند زایمان زودرس را شروع کند لذا بایستی همسر و اطرافیان، خانم باردار را حمایت کنند.
انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
زایمان.زودرس     معاون.بهداشتی     مهندس.علیرضا.یوسفی     طیبه.دیدار     شبکه.بهداشت.درمان.شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   28 امرداد 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >