متخصص جراح عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان:
درد شکمی، شایع‌ترین علت مراجعه به اورژانس بیمارستان

25 شهريور 1396
متخصص جراح عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: درد شکم یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه به اورژانس در جوامع امروزی است و یکی از مهم‌ترین مشکل تشخیصی و درمانی در موارد اورژانسی می‌باشد.

دکتر حسن صادقی اظهار داشت: درد شکم یک نشانه شایع از اختلالات مختلف بدن می‌باشد که بخشی از آن اورژانسی و خطرناک می‌باشد و نیاز به درمان در عرض چند ساعت دارد و برخی از انواع دردهای شکمی نیز بی‌اهمیت است و نیاز به درمان خاصی ندارد.
متخصص جراح عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: یافتن این موارد اورژانسی و پراهمیت درد شکم نسبت به سایر علت‌های آن، از مهم‌ترین وظایف جراح در مراکز درمانی می‌باشد.
دکتر صادقی با اشاره به این مطلب که در سنین مختلف، شیوع و موارد اهمیت عللِ درد شکم مختلف می‌باشد، اظهار داشت: در سنین نوزادی تا حدود 4 سالگی، پیچش روده‌ها یکی از خطرناک‌ترین تشخیص‌های " شکمِ حاد" می‌باشد.
وی ادامه داد: در سنین 4 سالگی تا 14 سال، درد شکم در سمت راست از چنان اهمیتی برخوردار است که صرف وجود درد شکم همراه با گلبول‌های سفید خون بالا، نیاز به آپاندکتومی اورژانس (عمل جراحی آپاندیس) دارد و معاینه در این موارد اهمیت بالایی ندارد و آپاندیس در سنین بالاتر و جوانی نیز یکی از علل شایع درد شکم می‌باشد.
متخصص جراح عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان افزود: قابل‌توجه و تأکید است که مواردی چون سونوگرافی از سایر روش‌های پاراکلینیک، اهمیت خاصی در تشخیص آپاندیس ندارد و فقط در رد سایر علت‌های درد شکم از آپاندیس همچون کیست تخمدان، کمک‌کننده است و هنوز باوجود پیشرفت شگرف علم پزشکی، معاینه جراح، مهم‌ترین کلید تشخیص از سایر علت‌های تشخیصی درد شکم است.
دکتر صادقی تأکید کرد: نکته مهم دیگر این است که در صورت تأخیر جراحی در موارد مشکوک به آپاندیس و پارگی آپاندیس، عوارض بسیار شدیدی از عقیمی در خانم‌ها و چسبندگی شکم گرفته تا مرگ، در انتظار بیمار خواهد بود که البته با عمل جراحی به‌موقع از این اتفاقات وخیم پیشگیری می‌شود.
انتهای پیام/ م.ص 4020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دردهای.شکمی     دکتر.حسن.صادقی     متخصص.جراحی     بیمارستان.امام‌خمینی     شهرستان.کنگان        

تاریخ بروز رسانی:   25 شهريور 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >