رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت:
۹۵۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعال است/ صادرات ۲۵ قلم دارو

6 مهر 1396
رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: ۹۵۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعالیت دارند و تاکنون ۲۵ قلم داروی بایوتکنولوژی به خارج از کشور صادر کرده‌ایم.

دکتر حسین وطن پور در نشست فناوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: ۲۰ سال پیش ما به‌شدت با کمبود نیروی انسانی متخصص مواجه بودیم و در اصل نظام آموزشی ما دچار مشکل بود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه اکنون آنچنان در زمینه آموزش پیشرفت کرده‌ایم که نه‌تنها در تمام نقاط کشور نیروی متخصص داریم بلکه به دلیل بالا بودن کیفیت نیروی انسانی در حال حاضر پنجمین کشور دنیا برای صادرات نیروی انسانی متخصص به آمریکا هستیم.
دکتر وطن پور با اشاره به روند حرکتی دانشگاه‌ها به سمت فناوری بیان کرد: به‌مرورزمان و با مواجه‌شدن با بعضی مشکلات به این نتیجه رسیدند که دانشگاه‌های نسل اول که فقط آموزشی بودند را باید به دانشگاه‌های نسل دوم یعنی آموزشی پژوهشی تبدیل کرد و به همین دلیل به هیأت علمی‌ها مقاله‌نویسی آموختند.
تحول در حوزه پژوهش
وی ادامه داد: بعد از تشکیل کارگاه‌های متعدد، منجر به تأسیس مراکز تحقیقاتی شد و سپس هر سه تا مرکز تحقیقاتی تبدیل به یک پژوهشگاه شد و بعد از تحقیقات زاید به این نتیجه رسیدند که باوجوداین همه مراکز تحقیقاتی لازم است که از این مقالات نتیجه‌ای حاصل شود و این بود که فناوری مطرح شد.
رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت به تحول کشورمان در زمینه پژوهش در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: ما در زمینه پژوهش جزو اولین‌ها در خاورمیانه هستیم.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد و اشتغال در کشور تأکید کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون از واردکردن ۵۴ قلم جنس در حوزه پزشکی محروم هستیم و باید این مشکل را از طریق فناوری حل کنیم.
تولید محصولات دانش‌بنیان در حوزه سلامت
دکتر وطن پور گفت: اگر این شرکت‌های دانش‌بنیان ما در حوزه محصولات بایوتکنولوژی دارویی نبودند ما امروز بودجه نداشتیم که بتوانیم همه داروها را وارد کنیم.
رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، شرکت‌های دانش‌بنیان را ۳ هزار و ۱۵۰ شرکت معرفی کرد و اظهار داشت: از این تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، ۹۵۰ مورد در حوزه سلامت فعال هستند که از این تعداد ۲۵۰ محصول به بازار ارایه شده است و از آنها ۷۰ محصول به‌دست‌آمده به خارج از کشور صادر می‌شود.
وی بیان کرد: اکنون در حال ارزشیابی تمامی دانشگاه‌های کشور از لحاظ فناوری هستیم که نتیجه آن تا پایان سال اعلام خواهد شد و هر استان با توجه به شرایط بومی منطقه خود می‌تواند در زمینه فناوری فعالیت بیشتری داشته باشد.
دکتر وطن پور با اشاره به کمبود بودجه در کشور گفت: علی‌رغم کمبود بودجه در کشور، ما در زمینه فناوری هیچ مشکل بودجه‌ای نداریم و با تمام توان از ایده پژوهشگران حمایت خواهیم کرد.
مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان
وی، امکانات شرکت‌های دانش‌بنیان را اعلام کرد و افزود: در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با دانشگاه عقد قرارداد کنند، تعهدات PHD می‌گیرند، سرباز می‌گیرند، می‌توانند دفاترشان را در ساختمان مسکونی بزنند، ۱۵ سال معافیت مالیاتی دارند، معافیت کارگری دارند، لیست بیمه ندارند و اعضای هیأت علمی می‌توانند یک روز از موظفی خود را در شرکت دانش‌بنیان خصوصی کار کنند.
دکتر وطن پور با تأکید بر فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینه فناوری گفت: ما هرسال تمام نیازهای کشور را به‌صورت لیستی در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهیم و طرح‌های فناوری را رصد می‌کنیم و سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان، سامانه نیماد، سامانه ارزشیابی فناوری دانشگاه، بسته حمایتی سیاستی افزایش ارتباط دانشگاه با صنعت را در اختیار پژوهشگران قرار خواهیم داد.
دکتر غلامرضا خمیسی پور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری محرم گفت: امیدواریم بتوانیم گام‌های مثبت و مؤثری را در راستای توسعه امر فناوری و قدمی در راستای خودکفایی کشور برداریم.
جلسه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با حضور دکتر حسین وطن پور مدیر دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت و رییس کمیته فناوری موسسه نیماد و دبیر شورای فناوری وزارت بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، اعضای هیات علمی و دانشجویان و پژوهشگران در سالن پردیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ پ.ر 2030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
نشست     فناوری.سلامت     حسین.وطن     پور     معاونت.تحقیقات    

تاریخ بروز رسانی:   6 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >