اجرای طرح آهن یاری در مدارس دخترانه شهرستان عسلویه

19 مهر 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان عسلویه از اجرای طرح آهن یاری در همه مدارس دخترانه متوسطه اول و دوم شهرستان عسلویه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، جاسم زارعی در حاشیه اجرای طرح آهن یاری در مدرسه دخترانه گلستان شهرستان عسلویه برگزار شد، گفت: طرح مکمل یاری قرص آهن برای مقابله با کم‌خونی در مدارس دخترانه شهرستان عسلویه انجام می‌شود.
وی افزود: آهن یک ماده مغذی موردنیاز برای ادامه حیات است و کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در جهان است.
زارعی ضمن توضیحاتی در مورد این مکمل مهم و اساسی اضافه کرد: طرح مکمل یاری با قرص آهن در همه مدارس دخترانه مقطع متوسطه شهرستان در چندین نوبت تا پایان سال اجرا می‌شود.
کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه نیز در جمع دانش آموزان گفت: آهن جزو مهم در هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون است که مسئول حمل اکسیژن به سلول‌های بدن می‌باشد و دریافت کافی آهن برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی و مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها ضروری است.
طیبه محمدی زاده ضمن بیان این مسئله که آهن توسط سلول‌های مغزی برای عملکرد طبیعی در تمام سنین استفاده می‌شود، افزود: افراد زیادی بدون اینکه علایم واضح کم‌خونی را داشته باشند از عوارض زیان‌بار کم‌خونی ناشی از کمبود آهن ازجمله کاهش قدرت یادگیری، کاهش توان کار و افزایش ابتلا به بیماری‌ها رنج می‌برند.
کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه تصریح کرد: مهم‌ترین منابع غذایی آهن شامل جگر و پس‌ازآن گوشت قرمز گاو و گوسفند، مرغ و ماکیان، ماهی، حبوبات، انواع مغزها، سبزی‌های برگ سبز تیره مثل جعفری، برگ‌های تیره کاهو و برگ چغندر از منابع خوب آهن هستند.
وی ضمن اشاره به این موضوع که آهن موجود در اسفناج به دلیل داشتن اگزالات قابل‌جذب نیست گفت: کلسیم با جذب آهن تداخل دارد، بنابراین اگر همراه با غذا شیر مصرف شود، کلسیم موجود در آن می‌تواند از جذب آهن غذا جلوگیری کند؛ ماست به علت اینکه حاوی اسیدلاکتیک است از این قاعده مستثنی است و مصرف ماست همراه غذا مانعی ندارد.
طیبه محمدی زاده یکی از عوامل کاهش جذب آهن را مصرف چای عنوان کرد و افزود: موادی در چای به نام تانن وجود دارد که از جذب آهن جلوگیری می‌کند، بنابراین بهتر است یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا از مصرف چای خودداری شود.
وی تصریح کرد: اختلال در تکامل و هماهنگی بسته عصبی، اختلال در تکامل گفتاری، کاهش ضریب هوشی، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، افزایش خطر مرگ‌ومیر مادر به هنگام زایمان، کاهش مقاومت بدن در مقابل عفونت‌ها و افزایش خطر تولد نوزاد کم‌وزن، نارس و سقط‌جنین از مهم‌ترین عوارض کمبود این ویتامین در بدن است.
در آیین نمادین بین دانش آموزان مکمل‌های آهن توزیع شد.

انتهای پیام/ ع.م 3090

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
آهن‌یاری     مهندس.جاسم.زارعی     کارشناس.تغذیه     طیبه.محمدی‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    
   

تاریخ بروز رسانی:   19 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >