مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مراکز مراقبت‌های پرستاری در منزل گسترش می‌یابد

22 مهر 1396
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از گسترش فعالیت مراکز مراقبت‌های پرستاری در منزل استان بوشهر خبر داد.

مژگان قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار وبدا از فعالیت پنج مرکز مشاوره و ارایه مراقبت‌های پرستاری در منزل و ایجاد سه مرکز مشاوره و مراقبت در منزل بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خبر داد.
وی بابیان اینکه آیین‌نامه‌ای تحت عنوان چگونگی تأسیس مراکز مشاوره و ارایه مراقبت‌های پرستاری در منزل ابلاغ‌شده است، اظهار داشت: این برنامه عملیاتی در حوزه معاونت پرستاری باهدف توسعه مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل انجام‌شده که طبق برنامه باید تا پایان برنامه ششم به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز ایجاد شود.
افزایش کیفیت مراقبت از بیمار
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: افزایش کیفیت مراقبت، پیشگیری از بستری‌های غیرضروری، کاهش هزینه‌های درمان، کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی ازجمله فواید مراقبت در منزل است.
وی بیان داشت: آسایش و اطمینان بیمار و خانواده، بازگشت سریع‌تر بیمار به زندگی عادی، روحیه سالم‌تر و شاداب‌تر بیمار که در کنار خانواده است، از دیگر مزیت‌های پرستاری در منزل است.
قاسمی افزود: هر مرکز خدمات پرستاری در منزل شامل مدیر، صاحب مجوز، حداقل دو نفر مسئول فنی و تعدادی پرستار خواهد بود.
وی تصریح کرد: تیم‌های درمانی مراکز مشاوره شامل کارشناس پرستاری، کارشناس اتاق عمل، هوشبری، فوریت‌های پزشکی، بهیار و کمک بهیار است که بر اساس نیاز بیماران، مددجویان و نوع خدمات ویژه یا ساده، پرستاران و ارایه‌کنندگان خدمات به منزل بیماران و افراد مددجو اعزام می‌شوند.
پیشگیری از بیماری
مژگان قاسمی خاطرنشان کرد: وظایف پرستار از پیشگیری بیماری شروع و مراقبت، خدمات مشاوره‌ای، آموزشی، درمانی را در برگرفته و تا افزایش توان‌بخشی بیمار منتهی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این مراکز به‌صورت موردی، شیفتی و ساعتی خدمت خود را ارائه می‌دهند، گفت: محور خدمات این مراکز مراقبت، آموزش و خدمات مشاوره‌ای است که شامل ۲۵۰ خدمت برای پرستاری در منزل تعریف‌شده است.
وی ادامه داد: همه مراکز باید مجوز از وزارت بهداشت و درمان داشته و فردی که خواستار مجوز مرکز است باید حتماً پرستار باشد همچنین دارندگان مدرک کارشناسی باید حداقل پنج سال کار بالینی کرده باشند و دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری دارای حداقل دو سال کار بالینی باشند.
لزوم داشتن گواهی صلاحیت و پروانه سلامت روانی
قاسمی ادامه داد: افراد متقاضی برای گرفتن مجوز برای راه‌اندازی مراکز مشاوره علاوه بر مدرک دانشگاهی باید گواهی صلاحیت حرفه‌ای و پروانه سلامت روانی را داشته باشند.
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: تاکنون ۵ مرکز در استان فعالیت دارند که ۱ مرکز در شهرستان دشتستان و ۴ مرکز در بوشهر فعال است.
وی افزود: تصویب تعرفه خدمات پرستاری در منزل توسط هیئت دولت در تیرماه ۹۶ خبر خوشی برای جامعه پرستاری و مردم عزیز کشورمان بود که امید است سبب توسعه مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل گردد و به‌تبع آن شاهد افزایش سطح سواد سلامت و آگاهی مردم در زمینه خودمراقبتی باشیم.
 قاسمی اضافه کرد: اگر در جامعه فرهنگ‌سازی برنامه به شکلی انجام شود که بیماران مزمن نظیر بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی یا سکته‌های مغزی یکسری از مراقبت‌ها را در خانه یا مراکز مراقبتی دریافت کنند، نه‌تنها تخت‌های بیمارستانی زیادی آزاد می‌شود و زمان انتظار کوتاه می‌شود؛ هزینه مردم و بیمه‌ها نیز کاهش می‌یابد.
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امید است اجرای بهینه این برنامه ارتقاء سطح سلامت همشهریان عزیز را در پی داشته باشد.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelationکلمات کلیدی:
مدیر.پرستاری     پرستاری.در.منزل     مژگان.قاسمی        

تاریخ بروز رسانی:   22 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >