معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
غربالگری شپش سر با اولویت مدارس دخترانه در بوشهر اجرا می‌شود

23 مهر 1396
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: غربالگری شپش سر با اولویت مدارس دخترانه در بوشهر اجرا می‌شود.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در گفت‌وگو روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: با همکاری اداره کل آموزش‌وپرورش استان در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ غربال‌گری شپش سر در همه مدارس استان بوشهر در هر سه مقطع با اولویت مدارس دخترانه در مناطق شهری و روستایی انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش سازمان‌های بهداشتی، علی‌رغم تلاش‌های بسیار و صرف هزینه‌های هنگفت، هنوز آلودگی به شپش سر در کشورهای مختلف در حد قابل قبولی کنترل نشده است.
لزوم همکاری خانواده‌ها
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: همکاری اولیاء مدارس و خانواده دانش‌آموزان در کنترل و پیشگیری از گسترش آلودگی شپش در مدارس اهمیت بسیار زیادی دارد.
وی ادامه داد: با شروع فصل بازگشایی مدارس این مشکل بیشتر خود را نشان می‌دهد بدین منظور با انجام هماهنگی‌های لازم و تنظیم تفاهم‌نامه مابین آموزش‌وپرورش استان بوشهر و مرکز بهداشت استان از هفته آخر مهرماه سال جاری غربال‌گری دانش‌آموزان در همه مقاطع شروع می‌شود.
تأمین شامپو برای درمان رایگان
دکتر خواجه‌ئیان اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ انجام غربالگری در مدارس و تأمین شامپو پرمترین برای درمان رایگان مبتلایان شناسایی‌شده به شپش با موفقیت انجام شد و درنتیجه نسبت به سال تحصیلی قبل، کاهش موارد ابتلا گزارش شد.
وی گفت: در سال جاری تحصیلی نیز ضمن تأمین تجهیزات و شامپوی موردنیاز مقررشده برای بررسی خانواده دانش‌آموز و درمان همه مبتلایان در خانواده، موارد آلوده از سوی مدارس به مراکز خدمات جامع سلامت که دانش‌آموز پرونده الکترونیک دارد ارجاع داده شوند.
تشریح عوارض شپش
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر اضافه کرد: افسردگی، تحریکات روانی، افت تحصیلی، بی‌خوابی، از دست رفتن پایگاه اجتماعی فرد، ایجاد عفونت‌های ثانوی، جدا شدن موها و بروز آلرژی از عوارض ابتلا به شپش است.
دکتر خواجه‌ئیان در خصوص راه‌های انتقال شپش نیز گفت: انتقال شپش سر عمدتاً در اثر تماس مستقیم و یا تماس با اشیاء آلوده نظیر حوله، شانه، برس سر، کلاه، روسری، متکا و لباس‌های خواب و ... که به‌طور مشترک مورداستفاده قرار بگیرند و یا اینکه در یکجا به روی‌هم قرار داده شوند صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ م.ب 2020
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شپش     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >