سرپرست شبکه بهداشت دیر خبر داد:
طرح پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک در شهرستان دیر اجرا شد

15 آبان 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از اجرای طرح پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک در این شهرستان خبر داد.

مهندس احمد آخوندی با اشاره به اهمیت پیشگیری از بیماری ایدز گفت: پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد یکی از راهبردهای مهم و استراتژیک در پیشگیری از انتقال HIV و بیماری‌های آمیزشی در برنامه‌های ملی است که در این طرح اصولی مدنظر قرارگرفته است.
وی افزود: پیشگیری از ابتلا به HIV و بیماری‌های آمیزشی در زنان سنین باروری با آموزش و مشاوره، پیشگیری از حاملگی‌های‌ ناخواسته در زنان آسیب‌پذیر و زنان مبتلابه HIV ، پیشگیری از انتقال HIV و سفلیس از مادران باردار مبتلابه ایدز به نوزادان، ارائه درمان ضد رتروویروس برای کلیه مادران باردار مبتلابه ایدز و تأمین نظام مراقبت و درمان لازم برای مادران و نوزادان مبتلابه ایدز و عفونت‌های آمیزشی ازجمله اصول مدنظر است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه اجرای این طرح برای کلیه مادران باردار الزامی است اظهار کرد: در این طرح، برای تمام مادران باردار مراجعه‌کننده به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و بیمارستان‌ها توسط مراقبین سلامت، تست اچ آي وي به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
وی گفت: ارزش و صحت تست اچ آي وي با توجه به حساسیت بالای کیت‌ها ، بسیار بیشتر از انجام آزمایش در آزمایشگاه‌هاست و نیازی به تکرار آزمایش در آزمایشگاه نیست.
مهندس آخوندی افزود: همه مراکز خدمات جامع سلامت ، پایگاه‌های سلامت و بیمارستان امام هادی(ع) دیر، به تست‌های سریع انجام اچ آي وي مجهز شده‌اند و مراقبین سلامت دوره‌دیده شاغل در این مراکز آماده انجام آن به مادران باردار هستند.
وی در خصوص چگونگی انجام تست اچ‌‌ای‌وی گفت: تست اچ آي وي در دو نوبت انجام می‌شود که مادران نوبت اول را در سه ماهه اول بارداری و ترجبحا در روز تشکیل پرونده بارداری می‌بایست انجام ‌دهند و همچنین در هفته 31 تا 34 بارداری نیز این تست تکرار خواهد شد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه بارداري و برخي عفونت‌ها مي‌تواند يك آزمايش مثبت كاذب ارائه دهد، افزود: در صورت واکنش مثبت تست اچ آي وي، بانوی باردار به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری ارجاع داده می‌شود.
وی يادآور شد: درصورتی‌که اين مراقبت‌ها به‌صورت مطلوب انجام گيرد احتمال انتقال اچ آي وي از مادر به جنين از 30 تا 45 درصد به 3 تا 5 درصد كاهش مي‌يابد.
مهندس آخوندی گفت: با توجه به اهميت عدم انتقال ايدز از مادر به جنين اين زنان باردار به روش سزارين زايمان مي‌كنند و از همان آغاز نوزاد با شير خشك تغذيه مي‌كند.
وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای این طرح  موارد انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین کنترل گردد.

انتهای پیام/ ح.ن- 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
ایدز     مهندس.احمد.آخوندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   15 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >