سرپرست شبکه بهداشت دیر:
ارتقای فرهنگ و سواد سلامت جامعه اولویت خانه مشارکت مردم است

17 آبان 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: یکی از اولویت‌های مهم خانه مشارکت مردم، ارتقای فرهنگ و سواد سلامت جامعه است.

احمد آخوندی در نشست انتخاب رییس خانه مشارکت مردم در حوزه سلامت شهرستان دیر گفت: سلامت امری همگانی  و یک مسئله اجتماعی است که باید موردتوجه آحاد مردم و دستگاه‌ها باشد چراکه مسئله سلامت قبل از آنکه متوجه حاکمیت‌ها و دولت‌ها باشد، متوجه خود افراد است.
وی افزود: همه آحاد جامعه به فراخور نقشی که دارند در حوزه سلامت مسئولند و امروزه تنها وزارت بهداشت عهده‌دار سلامت نیست، بلکه همه ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی نیز سهیم و درگیر هستند.
وی خاطرنشان کرد: مشارکت مردم و درگیر شدن جامعه در توسعه سلامت، فرآیندی است که نتیجه نهایی آن توانمندسازی، افزایش سواد سلامت و خوداتکایی است که از اولویت‌های تشکیل خانه مشارکت مردم محسوب می‌شود.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با اشاره به دلایل تشکیل خانه مشارکت مردم و کارکرد و اهمیت این نهاد، گفت: خانه‌ مشارکت مردم به استناد به برنامه جامع سلامت و نقش انکارناپذیری که مردم در مراحل گوناگون ایجاد، حفظ و گسترش سلامت دارند تشکیل‌شده است.
وی تصریح کرد: خانه مشارکت مردم ساختار و مکانیزمی منطقی و قانونی برای  بیان خواسته‌ها و تقاضاهای قانونی مردم در رابطه با موضوعات سلامت‌محور است که مردم بتوانند به‌طور مسالمت‌آمیز و منطقی خواسته‌ها و حمایت‌های خود را در خصوص موضوعات سلامت‌محور بیان کرده و تا رسیدن به مرحله‌ی تصمیم سازی و تصمیم‌گیری مسئولان دنبال کنند.
وی افزود: اعضای شورای مشارکت مردم، نمایندگان تشکل‌های مردمی موجود در سطح شهرستان هستند و هر زمان که شبکه جدیدی مبتنی بر مردم در شهرستان ایجاد شود، نماینده آن‌ها با نظر اعضای شورا می‌تواند در این خانه عضویت پیدا می‌کند.
آخوندی با اشاره به کارکردهای متعدد خانه مشارکت مردم گفت: یکی از مهم‌ترین کارکردهای این نهاد، هم‌افزایی فکری و ایجاد خرد جمعی در پیگیری اهداف نظام سلامت است.
 وی اضافه کرد: برخی از آسیب‌های اجتماعی، با تقویت سواد سلامت جامعه و بهره‌گیری از خرد جمعی و مشارکت مردمی در پاسخ‌گویی به این آسیب‌ها مرتفع می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: برخورداری از بالاترین حد استانداردهای منطقی و قابل حصول حوزه سلامت ، حق مسلم هر انسان است که باید برای تأمین آن با همکاری آحاد جامعه تلاش شود.
آخوندی افزود: بایستی نگرش و نگاه اجتماعی خود را  به امر سلامت  تقویت کنیم و  با کمک و مدد همین نگرش به ارتقاء فرهنگ و آموزش سواد سلامت جامعه ، بپردازیم.
در این نشست با اکثریت آرا اعضا خانه مشارکت مردم ، محسن خیراندیش مدیرعامل انجمن زیست‌محیطی سوکا به‌عنوان رییس خانه مشارکت مردم شهرستان دیر انتخاب شد.
انتهای پیام/ ح.ن- 3050
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر     سواد.سلامت     ارتقای.فرهنگ    

تاریخ بروز رسانی:   17 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >