عوارض قلبی عروقی یکی از مهم‌ترین علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است

27 آبان 1396
کارشناس مراقبت بیماری‌های کم کاری تیروئید و دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: عوارض قلبی عروقی یکی از مهم‌ترین علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است.

آزاده سالمی افزود: حدود 8 درصد زنان یا 205 میلیون زن در سراسر جهان با دیابت زندگی می‌کنند که نیمی از آن‌ها در جنوب شرق آسیا و غرب اقیانوس آرام هستند.
وی بابیان اینکه در روز جهانی دیابت در سال 2017، سازمان بهداشت جهانی تأکید بر حق زنان برای آینده سالم دارد تصریح کرد: در طول بارداری، قند خون بالا باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مادر و کودک و همچنین خطر ابتلا به دیابت برای کودک در آینده می‌شود.
آزاده سالمی اضافه کرد: تقریباً نیمی از زنان که در کشورهای کم‌درآمد به علت قند خون بالا قبل از سن 70 سالگی دچار مرگ می‌شوند.
وی افزود: برآوردهای جدیدی درباره شیوع دیابت در سراسر جهان منتشرشده است که نشان می‌دهد که 1 نفر از 11 بزرگ‌سال در حال حاضر مبتلابه دیابت هستند که 10 میلیون بیشتر از سال 2015 است.
کارشناس مراقبت بیماری‌های کم کاری تیروئید و دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: بخش اعظمی از مبتلایان به دیابت در سنین 40 تا 59 سال هستند و از این تعداد 183 میلیون نفر یعنی 50 درصد آن‌ها از بیماری خود بی‌خبر هستند.
آزاده سالمی گفت: یکی از عوامل مهم در ابتلا به دیابت شیوع بالای اضافه‌وزن و چاقی هست و برآورد شده است که اضافه‌وزن و چاقی 65 تا 80 درصد افزایش شیوع دیابت نوع 2 را به دنبال دارد.
وی بابیان اینکه دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع عضو اندام است تصریح کرد: رژیم سالم، فعالیت بدنی و اجتناب از مصرف دخانیات می‌تواند دیابت نوع 2 را جلوگیری یا به تأخیر اندازد.
کارشناس مراقبت بیماری‌های هیپوتیروئیدی و دیابت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه دیابت و عوارض آن در اغلب کشورها یکی از علل اصلی مرگ زودهنگام است اظهار داشت: عوارض قلبی عروقی یکی از مهم‌ترین علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است و در برخی از کشورها مسئول بیش از 50 درصد مرگ‌ها می‌باشد.
سالمی افزود: افراد مبتلابه ديابت بايستي حتي در شرايط به‌ظاهر خوب و بي علامت، ساليانه ازنظر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بررسي شوند.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
دیابت     آزاده.سالمی     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   27 آبان 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >