معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
افزایش شیوع سوءتغذیه در سالمندان باعث افزایش هزینه‌های درمانی جامعه خواهد شد

8 آذر 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: افزایش شیوع ناتوانی و سوءتغذیه در سالمندان با افزایش هزینه‌های درمانی و خسارات اقتصادی و غیراقتصادی برای جامعه همراه خواهد شد.

اصغر نوروز زاده اظهار داشت: سالمندان از گروه‌های آسیب‌پذیر و مستعد ابتلا به سوءتغذیه و کمبود ریزمغذی‌ها می‌باشند و این در حالی است که امروزه با افزایش امکانات و پیش رفت جوامع، میانگین طول عمر (امید به زندگی) افزایش‌یافته است و جمعیت سالمندان روند رو به رشدی را می‌پیماید.
وی اضافه کرد: احتمال دریافت ناکافی شماری از ریزمغذی‌ها ازجمله فولات، B12، ویتامین D، روی، ویتامین C، کلسیم، پتاسیم و آهن در سالمندان بالاست.
اصغر نوروز زاده اظهار داشت: دوران سالمندی با افزایش نیاز بدن به ویتامین دی و کلسیم همراه است اما بررسی‌ها حاکی از آن است که میزان دریافت آن‌ها در سالمندان کاهش می‌یابد.
نوروز زاده افزود: تغییر حواس، مسایل اقتصادی، مسایل روانی و عاطفی مرتبط با دوران سالمندی، عدم تحمل گوارشی، مشکلات دهان و دندان، کاهش توانایی فعالیت بدنی، تحلیل عضلانی سالمندان و کاهش اشتها در آنان ازجمله عوامل مهمی هستند که منجر به دریافت ناکافی مواد غذایی در سالمندان می‌شوند.
این مقام مسئول اضافه کرد: متأسفانه شیوع سوءتغذیه در سالمندان قابل‌توجه است که معمولاً به‌موقع تشخیص داده نمی‌شود.
وی اظهار داشت: اختلال حواس، عوارض جانبی داروهای مصرفی، مشکلات دهان و دندان، بی‌اشتهایی و کاهش توانایی جسمانی، افسردگی و اختلالات بلعی از مهم‌ترین دلایل افزایش شانس ابتلا به سوءتغذیه در سالمندان می‌باشد.
اصغر نوروز زاده اضافه کرد: سوءتغذیه و متعاقب آن ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش ناتوانی و ابتلا به بیماری‌ها در سالمندان منجر به درگیر نمودن وابستگان سالمندان شامل افراد جوان و میان‌سال جامعه نیز خواهد شد و علاوه بر آن هزینه‌های درمانی زیادی را به خانواده‌ها و جامعه تحمیل خواهد نمود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت جم افزود: با روند رو به رشدی که جمعیت سالمندان طی می‌نماید و با توجه به اینکه این گروه سنی مستعد ابتلا به سوءتغذیه و کمبود مواد مغذی هستند، باید توجه بیشتری در راستای پیشگیری از ابتلا به سوءتغذیه و کمبودهای غذایی در آن‌ها صورت گیرد.
انتهای پیام/ ا.پ 3020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سوءتغذیه     معاونت.بهداشتی     اصغر.نوروززاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   8 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >