معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:
بوشهر از استان‌های پیشرو در نظام ارجاع است

14 آذر 1396
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان بوشهر یکی از 10 استان پایلوت در نظام ارجاع بوده و دارای کمترین اشکال در بین سایر استان‌ها است.

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به اینکه نظام ارجاع یکی از اقداماتی است که در ذیل پرونده الکترونیک تعریف شده است افزود: یکی از اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت و درمان به ویژه در بخش بهداشت این است که پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را تکمیل کنیم زیرا با تکمیل این پرونده علاوه بر خدمات‌رسانی بهتر به بیماران و نظام‌مند کردن ارائه خدمات در کشور باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌شود.
وی تصریح کرد: برنامه نظام ارجاع در 10 استان پایلوت شروع شده تا با پی‌بردن به اشکالات این طرح، آن‌ها را برطرف کرده و پس از صحت کار آن را تعمیم داده و شهریور سال آینده نمونه اصلاح شده این طرح در سایر استان‌های کشور اجرایی شود.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: خدماتی در روستاها و شهرهای زیر 20هزار نفر در حال ارائه است که بیمار با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی اقدامات اولیه را دریافت خواهد کرد و پس از آن چنانچه پزشکان عمومی و پزشکان خانواده نیاز ببیند خدمات پیشرفته‌تری در سطح بالاتر به بیماران ارائه شود اطلاعات را در سامانه الکترونیک وارد کرده که این سامانه به مراکز درمانی مرکز استان یا شهرهای بزرگ اتصال دارد که عمدتا کلینیک‌های دولتی وابسته به دانشگاه و عمدتا مراکز دولتی هستند.
دکتر رئیسی خاطر نشان کرد: مزیت نظام ارجاع این است که فرد به صورت دقیق راهنمایی می‌شود که به چه سطحی از خدمات نیاز دارد و بایستی به چه نوع پزشکی مراجعه کرده و چون پزشک عمومی وارد کردن اطلاعات در سامانه را به عهده دارد به طور قطع در تشخیص، درمان و راهنمایی بیمار تاثیر خواهد داشت.
وی افزود: یکی دیگر از مزایای طرح این است که قبل از مراجعه بیمار به پزشک متخصص برای وی نوبت گرفته می‌شود و بیمار با خیالی آسوده به همراه کد ارجاع که به او داده می‌شود به مراکز درمانی مراجعه می‌کند.
دکتر رئیسی اضافه کرد: پس از ویزیت بیمار مجدد به پزشک معالج خود بازگشت داده شده که با توجه به پرونده سلامت و توصیه‌های پزشک متخصص نیاز به مراجعه مجدد بیمار به مرکز درمانی مرکز استان یا شهرهای بزرگ نبوده و پزشک عمومی روند درمانی بیمار را با توجه به توصیه‌های پزشک متخصص که در پرونده درج شده است ادامه می‌دهد.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه وزارت بهداشت این است که هر ایرانی تحت مراقبت یک مراقب سلامت قرار گیرد تا از بدو تولد تا زمانی که در قید حیات است اطلاعات بیمار به صورت ثبت شده در مرکز بهداشتی درمانی محل زندگی فرد وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: در گام‌های بعد وزارت بهداشت تصمیم دارد کلینیک‌های سطح دو که در شهرهای بزرگ هستند را به سطح سه یعنی بیمارستان‌ها وصل کند تا چنانچه نیاز به خدمات درمانی بیمارستانی وجود داشته باشد اطلاعات بیمار به صورت الکترونیک ذخیره شده و تخت برای بیمار رزرو می‌شود که پزشک می‌داند چه بیمار و با چه علائمی قرار است به وی ارجاع داده شود.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه نظام ارجاع بجز در استان‌ بوشهر در گلستان، اردبیل، زنجان و یزد نیز تا پایان امسال شروع خواهد شد افزود: طبق توصیه‌های انجام شده به همکاران در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همچنین جلسات تخصصی که در دانشگاه برگزار خواهیم کرد همین اشکالات کوچکی که وجود دارد نیز مرتفع خواهد شد.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بسیاری از افرادی که به طور خودسرانه به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند تنها هزینه و وقت خود را اتلاف می‌کنند زیرا اول باید توسط پزشک خانواده یا پزشک عمومی ویزیت شوند چون ممکن است با تجویزهای دارویی بسیار ساده توسط پزشک عمومی درمان شوند.
انتهای پیام/ م.ف1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
معاون.بهداشتی     نظام.ارجاع     دکتر.علیرضا.رئیسی        

تاریخ بروز رسانی:   14 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >