برچسب ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت‌محور را بیشتر بشناسیم

27 آذر 1396
نخستین گام قبل از مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم، آشنایی با برچسپ ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور است.

به گزارش روابط عمومی غذا و دارو بوشهر با توجه به اینکه بخش زیادی از این کالاها از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شود، کنترل و نظارت سازمان‌های ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل و نقل تا عرضه کالا بسیار حایز اهمیت می‌باشد.
یکی از راه‌های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب‌های اصالت بر روی کالا می‌باشد.
سازمان غذا و دارو برای کلیه محصولات سلامت محور اعم از خوراکی، آرایشی، بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی وجود برچسب اصالت و سلامت را الزامی نموده است.
سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت (TTAC System) که به اختصار "سامانه تی تک" نامیده می‌شود مجموعه از بانک‌های اطلاعاتی، نرم افزارهای مختلف، سرویس‌های اطلاعاتی، روال‌ها، پروتکل‌ها و استانداردهای فنی است که حسب نظر سازمان غذا و دارو ایجاد شده و وظایف مختلف مرتبط با طرح همانند ایجاد شناسنامه الکترونیک اختصاصی فرآورده‌ها، تکمیل آنها، امکان ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت، بازرسی‌ها، برنامه ریزی‌ها و بسیاری از موارد دیگر را برعهده دارد.
بازرسان معاونت غذا و دارو کلیه محصولات سلامت محور را در سطح عرضه مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده اقلام فاقد برچسب اصالت، اقدام به جمع آوری کالا می‌نمایند.
در حال حاضر کلیه محصولات سلامت محور بایستی دارای برچسب اصالت یا برچسب ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت باشند و هیچگونه برچسب دیگری مورد تأیید نمی‌باشد.
مصرف کنندگان گرامی باید جهت استعلام اصالت کالای خریداری شده، ابتدا لایه رویی برچسب را خراشیده و سپس کد اصالت 16 رقمی را به شماره 20008822 پیامک، ویا از سامانه www.ttac.ir استعلام کنند.
مشخصات برچسب‌های ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت
برچسب ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت دارای بخش‌های زیر می‌باشد:
– شناسۀ تجاری فرآورده (GTIN)
– شناسۀ ردیابی، رهگیری (UID)
– شمارۀ سری ساخت (Lot/Batch Number)
– تاریخ انقضا (Exp Date)
– شناسۀ اصالت
انتهای پیام/ ا.ش 2070
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
برچسب.ردیابی     معاونت.غذادارو        

تاریخ بروز رسانی:   27 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >