رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
50 مؤلفه سلامت در استان بوشهر مشخص شد/ گزارش تصویری

9 دی 1396
رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با اجرای نظام‌نامه سلامت مهم‌ترین عوامل اجتماعی مرتبط با سلامت در شهرستان‌های این استان در قالب 50 مؤلفه مشخص شد.

دکتر عیسی صفوی در نشست چگونگی پیام‌رسانی به رسانه‌ها در خصوص تدوین برنامه جامع سلامت استان بوشهر افزود: مسایل مرتبط با سلامت در استان بوشهر با همکاری اندیشگاه سلامت، خانه مشارکت و پیام‌گزاران سلامت شناسایی‌شده است.
وی یادآور شد: از این شمار 2 مسئله پسماند و فاضلاب 70 درصد مشکلات مردم استان را به خود اختصاص داده است.
فقدان سیستم دفع فاضلاب و پسماند در اغلب نقاط استان بوشهر
رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر گفت: فقدان سیستم دفع فاضلاب و پسماند ازجمله مشکلاتی است که در بیشتر شهرستان‌های استان وجود دارد.
دکتر صفوی اظهار داشت: با توجه به اینکه درمان تنها 25 درصد سلامت را به خود اختصاص می‌دهد رویکرد معاونت اجتماعی  وزارت بهداشت در نظام‌نامه سلامت توجه به مؤلفه‌های اجتماعی سلامت است.
وی گفت: با راه‌اندازی معاونت اجتماعی و دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی (ساغ) در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حلقه مفقوده عوامل اجتماعی مرتبط سلامت (SDH) و امنیت غذایی در جامعه پیداشده است.
دکتر صفوی تصریح کرد: تلاش می‌شود در قالب این نظامنامه برنامه جامع سلامت استان بوشهر با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی تهیه و تدوین شود.
وی گفت: بر اساس این برنامه تفاهم‌نامه‌های مختلفی با دستگاه‌های اجرایی منعقد و وظیفه هر دستگاه مشخص‌شده است که انتظارمی‌رود همکاری بیشتری با این دبیرخانه انجام شود.
دکتر صفوی یادآور شد: تاکنون دستگاه‌های اجرایی ذیربط همکاری مفیدی با دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر (ساغ) نداشته‌اند.
وی با اشاره به نقش مهم نظام‌نامه سلامت در ارتقای سلامت یادآور شد: اولویت سلامت استان از طریق نشست اندیشگاه‌های سلامت شهرستان‌ها تعیین و برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی و هزینه می‌شود.
رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: شورای پیام گذاران سلامت، اندیشگاه سلامت و خانه مشارکت هر شهرستان باید بر روی انتخاب اولویت‌های سلامت شهرستان اتفاق‌نظر داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه خانه مشارکت مردمی در 10 شهرستان استان بوشهر فعال است ادامه داد: فعال شدن شورای پیام‌گزاران سلامت شهرستان‌ها و اشراف کامل به حوزه تخصصی خود برای ارایه اطلاعات لازم برای تدوین برنامه جامع سلامت استان تأثیر بسزایی در حل مشکلات هر شهرستان دارد.
رییس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان بوشهر خاطرنشان کرد: استان بوشهر اولین استانی است که تمام شهرستان‌های آن دارای خانه مشارکت مردمی است و موارد آسیب‌رسان به‌سلامت مردم توسط خود مردم شناسایی می‌شود.
وی بیان کرد: در برخی شهرستان‌ها، کمبود اطلاعات وجود دارد که این مشکل با ارائه طرح‌های پژوهشی قابل‌حل است.
دکتر صفوی بابیان اینکه در دبیرخانه سلامت برای نخستین بار ازنظر مردم در قالب خانه مشارکت مردمی استفاده می‌شود گفت: استان بوشهر پنجمین استانی است که این برنامه در آن عملیاتی شده و پایش آن در این دبیرخانه انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: با فعال شدن دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی برای نخستین بار دو پتروشیمی استان در شهرستان‌های عسلویه و دشتستان خود را موظف به تهیه پیوست سلامت دانسته‌اند.
دکتر صفوی افزود: شرایطی که مردم در آن رشد، زندگی و کار می‌کنند، همگی بر وضعیت سلامتشان تأثیرگذار است و نابرابری در این شرایط خود منجر به بی‌عدالتی‌های سلامت می‌شود.
انتهای پیام/ م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
نشست     کارگروه.سلامت     دکتر.عیسی.صفوی        

تاریخ بروز رسانی:   9 دی 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >