معرفی داروخانه‌هایی که داروی کمیاب دارند / برای سؤالات دارویی و مسمومیت‌ها با شماره تلفن 1490 تماس بگیرید

16 دی 1396
افرادی که می‌خواهند داروخانه‌هایی که داروهای کمیاب دارند را بشناسند و یا سؤالاتی در خصوص داروها و مسمومیت‌های دارویی دارند، با سامانه 1490 تماس بگیرند.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم در جهت سهولت دستیابی بیماران به داروی موردنیاز، از طریق سامانه ۱4۹۰ به‌صورت شبانه‌روزی فهرست داروخانه‌های دارای داروهای خاص و کمیاب را به بیماران اعلام می‌کند.
بر اساس این گزارش مرکز پاسخگویی 1490 در دو بخش، پاسخگویی تلفنی از طریق شماره تلفن 1490 به سؤالات دارویی و مسمومیت‌ها و ارائه راهنمایی‌های لازم به مصرف‌کنندگان دارو و اطلاع‌رسانی در خصوص کمبودهای دارویی و تهیه داروهای کمیاب به مردم خدمت ارایه می‌دهد.
این مرکز همچنین وظیفه ثبت و پیگیری شکایات دارویی، شکایات مربوط به محصولات غذایی بسته‌بندی‌شده و محصولات آرایشی و بهداشتی را بر عهده دارد.
شکایات مرتبط با دارو اعم از اظهار گران‌فروشی، عدم رعایت حقوق بیمار در داروخانه، مشکلات بسته‌بندی داروها در این مرکز ثبت و از طریق ارجاع به دانشگاه‌ها پیگیری می‌گردد.
توزیع برخی داروهای خاص و کمبودی، فقط در داروخانه‌های منتخب صورت می‌پذیرد و هم‌وطنان می‌توانند با تماس با مرکز پاسخگویی ١٩٠ سازمان غذا و دارو و همچنین پیامک کردن نام دارو به سر شماره ٢٠١٤٩٠ و استفاده از درگاه اینترنتی ۱۴۹۰٫fda.gov.ir در قسمت جستجوی دارو، از داروخانه‌هایی که از داروی موردنظر موجودی دارند، اطلاع حاصل کنند.
 روش استفاده از پیامک سامانه ۱۴۹۰ به این شکل است که ابتدا باید پیامک با حروف انگلیسی و به این شکل نوشته شود:
نام شهر*منطقه شهرداری*نام صحیح دارو*میلیگرم به عدد* شکل دارو
مثال:
بوشهر * ۱ * پیروکسیکام *20 * * ampool
و سپس این اطلاعات پیامک شود.
گفتنی است که در استان بوشهر، پاسخگویی تلفنی به سؤالات دارویی و مسمومیت‌ها، ارایه راهنمایی‌های لازم به مصرف‌کنندگان دارو و همچنین اطلاع‌رسانی در خصوص کمبودهای دارویی و تهیه داروهای کمیاب از طریق شماره تلفن ۱۴۹۰ و شماره ۰۷۷۳۳۳۲۰۹۷۶ انجام می‌شود.

انتهای پیام/ ا.ش 2070

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
داروهای.کمیاب     معاونت.غذادارو        

تاریخ بروز رسانی:   16 دی 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >